Správy

Prešovčan zažil na Šírave desivé chvíle: Inšpirovalo ho to vymyslieť unikátne plavky, FOTO

Na základe vlastnej skúsenosti sa rozhodol pomôcť v prípade potreby aj ďalším. Miloš Sedlák z Prešova má v talóne nádejný vynález, ktorý môže zachrániť život.

Ilustračný obrázok k článku Prešovčan zažil na Šírave desivé chvíle: Inšpirovalo ho to vymyslieť unikátne plavky, FOTO
6
Galéria
Zdroj: archív Miloša Sedláka

Ide o Milošov prvý vynález, ktorý má podľa svojich slov aj patentovaný a schválený Úradom priemyselného vlastníctva SR. Technickú školu pritom neabsolvoval a teda ani nič, čo s touto témou súvisí. „Skôr išlo o predstavivosť, vynaliezavosť a prežitú osobnú skúsenosť,“ povedal pre Dnes24.sk.

Miloš zažil situáciu, keď by mu plavky s takýmto mechanizmom pomohli. „Asi pred štyrmi rokmi sme boli na Šírave s priateľkou. Začal však fúkať silný vietor, odvialo nás na stred Šíravy a po dlhom čakaní na pomoc priateľka spanikárila a vyskočila z člnu. Keď už nevládala, začala sa topiť. Vyskočil som za ňou s tým, že jednou rukou som držal čln pri sebe. Ak by som ho pustil, tak ho vietor odveje a dnes by sme tu už neboli,“ spomína na dramatické okamihy. Nakoniec ich zachránili loďou turisti, ktorí si ich všimli.

Zatiaľ pre deti

Po tomto zážitku zisťoval, či existujú plavky s rýchlou pomocou.

Chcel takýto mechanizmus umiestniť do plaviek tak, aby to nezavadzalo. „Objavil som pomôcku, ktorá sa dáva na ruku s náramkom, kde je bombička CO2. Inšpiroval som sa týmto výrobkom a dal to do plaviek. Zatiaľ je to produkt pre deti, ale budú sa plavky s týmto mechanizmom vyrábať aj pre dospelých,“ prezradil nám Miloš.

Plavky už vyskúšal na šesťročnom chlapcovi. Podľa jeho slov to fungovalo. Dôležité však bude testovať to čo najviac, aby sa celý vynález osvedčil. „Mám ročné dieťa a neváhal by som mu takéto plavky kúpiť, keď bude starší,“ tvrdí ďalej Miloš pre Dnes24.sk.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Plavky sa budú podľa neho dať použiť aj znova a to po výmene bombičky CO2. Obsahujú aj balón z odolného materiálu a šnúrku. Celé je to zabalené vo vrecku zapnutom vďaka suchému zipsu.

Nikde vo svete

"Po zatiahnutí za povrázok sa bombička odistí, plyn naplní balón takým tlakom, ktorý odopne suchý zips a záchranný prostriedok je na hladine,” opisuje Miloš systém s tým, že pomocou neho sa dá udržať na vode do príchodu záchranárov.

„Na začiatok sa vyrobia plavky v rôznych farbách pre deti a dizajnoch. Myslím, že veľkosti budú mať pre deti význam nateraz od štyroch do 15 rokov,“ uviedol ďalej. V najbližších týždňoch chce Miloš zverejniť aj video priamo vo vode.

„Samozrejme, plavky bude potrebné certifikovať EÚ, to bude ďalší krok. Zatiaľ som mal veľa pozitívnych hodnotení a kontaktujú ma firmy nielen zo Slovenska. Ja verím, že tento patentovaný výrobok bude mať úspech, keďže niečo také sa nedá nájsť nikde vo svete,“ dodal na záver Sedlák pre Dnes24.sk.

Viac záberov nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Milošove plavky môžu zachrániť život
6
Galéria
Zdroj: archív Miloša Sedláka

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM