Rôzne

Prešov zažil ďalší protest: V meste prebehla blokácia troch úsekov ciest

Prešovčania dnes na jednu hodinu (od 16.00 do 17.00 h) zablokovali priechody ulíc na najfrekventovanejších úsekoch ciest na Sídlisku III na Levočskej ulici, Sídlisku Sekčov na Ulici arm. gen. Svobodu a v mestskej časti Nižná Šebastová na Vranovskej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Prešov zažil ďalší protest: V meste prebehla blokácia troch úsekov ciest
9
Galéria

Takýmto spôsobom sa aktivisti podľa ich slov rozhodli upozorniť vládu SR na neriešenie dopravného kolapsu v meste, ktoré nemá žiadny obchvat. Nátlakovými akciami chcú dosiahnuť urýchlené začatie výstavby diaľničného úseku D1 – juhozápadného obchvatu a rýchlostnej cesty R4 – severného obchvatu Prešova.

Stovky ľudí

Na každý z úsekov prišlo dnes zablokovať cesty niekoľko stoviek ľudí, ktorí prechádzali nepretržite cez priechody štvorprúdových ciest. Organizátorom protestných zhromaždení je Občianske združenie Lepší Prešov, ktoré podobný protest zorganizovalo aj na sklonku minulého roka (21.12.) a ďalší 17. februára, vždy na Levočskej ulici, pričom vždy s dlhším časovým intervalom – 15 a 30 minút. Dnešný protest bol po prvý raz na troch miestach a trvanie blokácie sa zvýšilo na 60 minút.

„Náš cieľ je, že by sa konečne vláda rozhýbala a aby to neostalo len pri sľuboch. Ako sľubovali, že v roku 2010 bude diaľnica už dokončená do Košíc. Máme rok 2017 a nič sa nestalo. To znamená, že ak vláda sa tým nebude zaoberať, tak jednoznačne budeme ďalšie protesty robiť v dlhších intervaloch a vidno, že sa to stupňuje. To znamená, že občania majú o to stále väčší a väčší záujem. Dnes je blokáda v Nižnej Šebastovej, na Sekčove a na Levočskej ulici. K Bratislave iba toľko, že absolútne nás nechcú pochopiť a sme im ľahostajní,“ uviedol aktivista Jozef Malinovský z OZ Lepší Prešov.

Čo uviedlo ministerstvo?

Aktivisti napísali tiež otvorený list vláde a prezidentovi republiky. Pokiaľ nebudú úspešní, vo svojich protestoch chcú pokračovať a predlžovať časový interval blokácií. Ministerstvo dopravy a výstavby SR 29. marca po ohlásení protestu uviedlo, že má záujem na zlepšení komplikovanej dopravnej situácie v Prešove a jeho okolí, ktorá sťažuje život obyvateľov v tomto meste. „Riešeniu dopravy v Prešove venujeme mimoriadnu pozornosť a záujem,“ dodalo ministerstvo.

Hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká uviedla, že minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) listom informoval prezidenta SR Andreja Kisku o pripravovaných krokoch v rámci riešenia dopravnej situácie a rokoval s predstaviteľmi mesta o výstavbe prešovského obchvatu.

„Pre zabezpečenie financovania z európskych fondov je kľúčové počkať na doplnenie procesu EIA a na výsledok rokovaní so zhotoviteľom, s ktorým sa rokuje o možnostiach úspor. Následne bude možné začať stavať na tomto úseku. Severný obchvat Prešova sa posunul v štádiu prípravy. Sú ukončené výkupy všetkých pozemkov pre túto rýchlostnú cestu a vydané stavebné povolenia. Prvá fáza projektu sa môže začať súťažiť v blízkom období, ak získame zdroje financovania na výstavbu tohto úseku aj zmenou zákona o dlhovej brzde,“ píše sa v reakcii, ktorú ministerstvo zaslalo 29. marca.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť zábery z blokácie na Levočskej ulici.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

FOTOGALÉRIA: Obrazom z blokácie v Prešove
9
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie