Rôzne

Prešov má obrovský PROBLÉM: Chýba mu 10 miliónov eur, nebude môcť preto opraviť mosty

Šetriť sa bude napríklad na mestskej polícii, v rámci úspory nenahradia šiestich policajtov, ktorí odišli do dôchodku.

Ilustračný obrázok k článku Prešov má obrovský PROBLÉM: Chýba mu 10 miliónov eur, nebude môcť preto opraviť mosty
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Mesto Prešov pripravuje viaceré úsporné opatrenia. Budú sa týkať najmä prevádzky mestského úradu a obmedzenia prác, ktoré boli naplánované v rámci údržby budovy.

Rovnako sa nebudú opravovať ani mosty.

Dôvodom je výpadok v rozpočte mesta na úrovni zhruba desať miliónov eur. Počas tlačovej konferencie pri príležitosti Dňa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Prešovskom kraji to uviedol primátor Prešova František Oľha.

Nedostatočná kompenzácia

„V utorok (16. 4.) sme mali mimoriadne rokovanie finančnej komisie, kde sme predstavili úspory, ktoré bude musieť urobiť mesto Prešov v tomto roku. Pretože aj napriek tomu, že Národná rada SR a vláda SR schválila kompenzáciu, stále je nedostatočná. Takže kolegovia poslanci mali predstavené úspory,“ uviedol Oľha.

Mesto má podľa neho predpokladané príjmy v tomto roku približne vo výške 124 miliónov eur.

„Keď sme zobrali len zákonné a zazmluvnené požiadavky, dopracovali sme sa k sume zhruba 123 miliónov,“ vysvetlil primátor.

V rámci úspory nenahradia šiestich mestských policajtov, ktorí odišli do dôchodku.

Most nezbúrajú

„Určite v tomto roku nenájdeme v rozpočte prostriedky na opravy mostov a na zbúranie Mosta Jána Pavla II. V tomto roku sa budeme venovať hlavne inžinieringu, stavebným povoleniam a ďalším činnostiam,“ priblížil Oľha.

Výpadok sa podľa neho dotkne aj štandardu pri kvalite a rozsahu opráv miestnych komunikácií.

Chýba 500 miliónov eur

Problém, že samosprávam chýba 500 miliónov eur, ktoré boli odobraté minulými vládami, je podľa predsedu ZMOS-u Jozefa Božika stále aktuálny.

Združenie, ako tvrdí, však už dosiahlo v spolupráci s bývalou i súčasnou vládou niektoré čiastkové riešenia. Nielen mesto Prešov, ale celý Prešovský kraj má podľa Božika potenciál ďalšieho rastu, dôležité sú však finančné zdroje.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM