Ľubomír Hudačko Správy

Prešov chystá zmeny v priemyselnom parku: Do areálu mieri aj nový investor!

Mesto chystá zmeny v priemyselnom parku IPZ Záborské, do areálu priemyselného parku mieri aj nový investor. Ten by v prípade zrealizovania svojich plánov mohol zvýšiť počet zamestnancov o ďalších 150. Zmluve o kúpe pozemkov sa budú venovať poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Prešov chystá zmeny v priemyselnom parku: Do areálu mieri aj nový investor!
Zdroj: TASR

V návrhu rozpočtového opatrenia, ktoré zobrala na vedomie Mestská rada, sa uvádza, že mesto poskytne finančný transfer spoločnosti IPZ, a. s. v likvidácii, z titulu ukončenia procesu likvidácie. O správu priemyselného parku IPZ Záborské sa bude po novom starať podľa primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej spoločnosť Prešov Real.

Počet zamestnancov by sa mohol zvýšiť o 150

Firma Draka Comteq Slovakia, s. r. o., na výrobu dátových káblov má už v Prešove prevádzku na Strojníckej ulici, no chce sa presťahovať. Zastupiteľstvo jej schválilo zámer na odkúpenie 60 000 štvorcových metrov pozemkov v priemyselnom parku za 29 eur za m2. Na ďalších 40 000 m2 majú predkupné právo. O tom rozhodlo zastupiteľstvo ešte v januári tohto roka.

„Ak sa podarí zrealizovať ich plány, že do septembra postavia novú výrobnú halu, tak súčasný počet 100 zamestnancov v meste Prešov, by sa mohol postupne zvýšiť o ďalších 150. Tým, že je to spoločnosť so zahraničnou účasťou, potrebujeme doriešiť detaily v zmluve a tiež problémy týkajúce sa odberu elektrickej energie,“ uviedla primátorka.

Zmluve sa budú venovať poslanci

Mesto na svoje náklady bude zrejme musieť zvýšiť kapacitu trafostanice v IPZ, pretože, ak si spoločnosť odkúpi pozemky, mesto im bude musieť zabezpečiť podmienky na ich využívanie a súčasný stav trafostanice podľa primátorky nepostačuje. Prvá etapa rozšírenia kapacity by mohla stáť asi 70 000 eur, no projekt je ešte v štádiu spracovávania.

Zmluve o kúpe pozemkov so spoločnosťou by sa malo venovať už najbližšie Mestské zastupiteľstvo v Prešove na svojom rokovaní 30. marca. Vtedy by mali poslanci schváliť okrem zmluvy s firmou aj nové rozpočtové opatrenie a ďalšie materiály.

Čítajte tiež:

Beriete aspoň toľko, či ani zďaleka? Táto SUMA predstavuje priemerný zárobok v Prešove!

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM