Ľubomír Hudačko Správy

Presný počet bezdomovcov v Prešove? Zistiť ho je nemožné, no stávajú sa aj takéto smutné situácie...

Bezdomovcom v Prešove pomáha najmä miestna Gréckokatolícka charita (GKCH), ktorá im ponúka množstvo služieb. Ide o terénnu a ambulantnú pomoc, pobytovú službu i svojpomocné činnosti. Dochádza aj na smutné situácie, keď niekoho na ulici nájdu v zlom stave, no pomoc aj tak odmietne.

Ilustračný obrázok k článku Presný počet bezdomovcov v Prešove? Zistiť ho je nemožné, no stávajú sa aj takéto smutné situácie...
Zdroj: TASR

Denne zachytia v zariadeniach GKCH asi 120 z približne 150 ľudí bez domova, ktorí v meste žijú.

„Pobytové zariadenia sú naplnené, nie sú však preplnené, ako to bolo v minulých rokoch. Čo sa týka dennej služby – nízkoprahového denného centra s kapacitou 24 miest, denne je tam v priemere 30 ľudí, ktorí prídu pre základné poradenstvo, stravu a hygienu. Keď je chladnejšie, o zopár ľudí je to viac, to sú však tí, ktorí si v miernejšom období dokážu zabezpečiť prežitie aj vonku či u nejakých známych,“ uviedol riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove Peter Valiček.

V dennom centre môžu ľudia bez domova pobudnúť od rána do 18.00. Podľa riaditeľa si môžu urobiť osobnú hygienu a tiež vyprať či vysušiť šatstvo. Na raňajky majú väčšinou suchú stravu za desať centov. Na obed je väčšinou zahustená polievka s chlebom a na večeru to, čo sa zvýšilo z celého dňa. Ak je počasie extrémnejšie, denné centrum navštívi aj 35 ľudí denne, v minulých rokoch to však bolo aj 40. Okrem denného centra využívajú bezdomovci ešte nocľahárne, útulok a Domov na polceste.

„Rozdiel medzi nocľahárňou a útulkom je, že v útulku je 24-hodinový pobyt, no niektorí nedokážu prekročiť prah náročnosti požiadaviek, ktorý tam je na nich kladený. Stačí im na chvíľku prísť do denného centra a keď je zlé počasie na noc niekde prespať. V útulku musia dodržiavať režim, upratať, ak majú službu a vykonávajú aj iné povinnosti,“ povedal Valiček. Podľa neho je smutné najmä to, že ak nájdu niekoho na ulici v zlom stave a ponúknu mu pomoc, niekto ju odmietne a nenavštívi ani jedno z ich zariadení. I preto nemožno zistiť presný počet bezdomovcov v meste.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM