Prekvapení Prešovčania: Na Šváboch i Sídlisku III našli na balkónoch NETOPIEROV
Netopiere podľa odborníčky nie sú nebezpečné, je však potrebné byť opatrný pri manipulácii s nimi.
Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) v Prešove riešili v uplynulých dňoch viaceré telefonáty v súvislosti s výskytom netopierov na balkónoch či vnútorných priestorov panelákov, hlavne na Sídlisku III a Šváboch.
Ako uviedla Marta Hrešová z RCOP v Prešove, oteplenie spôsobilo, že netopiere v nočných hodinách vylietali za potravou a snažili sa nájsť vhodné úkryty na hibernáciu – zimný spánok.
Boli sme na OTVORENÍ Action: Nebolo sa kam pohnúť, niektoré položky hneď vypredali
Zatvorenie múzea židovskej kultúry v Prešove? Vysvetľujeme CHAOS a o čo v prípade ide
„Najčastejšie išlo o druh raniak hrdzavý, ktorého dĺžka tela dosahuje šesť až osem centimetrov a rozpätie krídel až 35 centimetrov. V minulosti sa tento druh vyskytoval v lesoch, kde využíval hlavne stromové dutiny. S úbytkom starých stromov sa kolónie začali presúvať na panelové sídliská. Ako úkryty využívajú duté priestory v strešných atikách a fasádach bytoviek. Kolónie netopierov využívajú často aj štrbiny medzi panelmi na miestach, kde je vypadnutá izolácia. Tento presun do ľudských sídlisk si zapríčinil čiastočne aj človek sám, pretože dlhodobo odstraňuje z lesov staré stromy, ktoré predtým poskytovali úkryty pre vtáky aj netopiere,“ povedala Hrešová.
Ako s nimi manipulovať
Netopiere podľa jej slov nie sú nebezpečné, je však potrebné byť opatrný pri manipulácii s nimi.
„V prvom rade vyskúšame, či netopier nevyletí sám otvoreným oknom alebo dverami. Ak je príliš zoslabnutý, opatrne ho uložíme do krabice s handrou, kde sa môže ukryť. Nájdené netopiere sú často dehydrované, preto je dobré im priložiť k papuľke kúsok vaty alebo vreckovky namočenej vo vode. Každé divé zviera sa môže brániť, a tak radšej použijeme rukavice alebo kúsok handry,“ vysvetlila Hrešová.
Vodička v Sabinove zrazila chodkyňu na priechode: Tá sa musí liečiť z nepríjemných zranení
Vyžiada si ďalšie opravy: Technický priestor pod bazénom v Humennom je v havarijnom stave
Krabicu s netopierom je potrebné umiestniť do chladnej miestnosti v pivnici alebo na chodbe s teplotou okolo desať až 15 stupňov až do príchodu ochranárov.
Sú vnímané negatívne
„S príchodom teplejších dní, keď teplota stúpne nad osem až desať stupňov, môžeme vyložiť krabicu na balkón a netopier odletí sám. Pozor však, aby sa k nemu nedostali domáci miláčikovia – psy či mačky, tí by ho mohli poraniť alebo aj usmrtiť,“ vysvetlila Hrešová.
Netopiere do svojich zimovísk prichádzajú zväčša koncom októbra a prebúdzajú sa koncom marca v závislosti od počasia. Najväčším zimoviskom netopierov sú Dubnické opálové bane. Zimuje tam každoročne okolo 7-tisíc jedincov 15 druhov, pričom najpočetnejšie sú podkovár malý, netopier brvitý a podkovár veľký.
„Netopiere sú človekom vnímané negatívne a sú opradené rôznymi mýtmi. Pravdou však je, že sú to veľmi užitočné živočíchy. Jeden netopier dokáže za noc skonzumovať až 2000 kusov komárov,“ dodala Hrešová.