Ľubomír Hudačko Rôzne

Prehliadky Prešova? Sprievodkyne odpovedajú aj na kuriózne otázky!

Objavovanie Prešova je tradičným podujatím, ktoré každý mesiac láka nielen zvedavých Prešovčanov, ale aj návštevníkov nášho mesta. Jeho obľúbenosť z roka na rok stúpa, na čo sa môžu objavovatelia tešiť tento rok?

Ilustračný obrázok k článku Prehliadky Prešova? Sprievodkyne odpovedajú aj na kuriózne otázky!
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Monika Bujňáková zo sekcie strategického rozvoja MsÚ v Prešove určuje, čo všetko ponúka objavovanie tento rok a súčasne poodhaľuje minulé ročníky.

Prečo sa volá Lahôrka?

Sprievodkyne nemajú núdzu aj o netradičné otázky. „Počas objavovania Cemjaty sa ktosi opýtal, prečo sa zastávka pri vydumaneckej kaplnke volá „Lahôrka“. Náhodou som stretla dcéru krčmára z Vydumanca (miestna časť Prešova) a tá mi povedala, že pozemky v tejto lokalite patrili Lacimu Hurkovi. Z toho skrátené La Hurka a potom poslovenčené Lahôrka,“ spomína si Darina Petranská, ktorá spolu Andreou Sivaničou tieto podujatia sprievodcovsky zastrešuje.

Ako s úsmevom dodáva, toto vysvetlenie sa nenachádza dokonca ani v najnovšej publikácii týkajúcej sa tejto problematiky. Koordinátorka tohto projektu vysvetľuje, že pri výbere tém sa berie do úvahy aj historické hľadisko, t.j. výročie mesta Prešov a jeho inštitúcií, nové témy, témy navrhované objavovateľmi a témy, ktoré sa opakujú vzhľadom na veľký záujem.

Vlani bolo takmer 1 000 účastníkov

„Vlani sa na podujatiach Objavovanie Prešova spolu zúčastnilo 990 účastníkov, najviac záujemcov bolo o témy „Mazel tov – židia v dejinách Prešova“, „Sakrálne pamiatky baňasov“ (Solivaru), „Zabudnuté Cemjatské kúpele“, „Prešovské kráľovské katolícke gymnázium“ a „Delostretlecké kasárne včera a dnes“,“ približuje vlaňajšie podujatia.

Každý rok sa podľa jej slov opakujú aj témy, ktoré najviac zaujali v minulých rokoch, najviac účastníkov je vždy pri židovskej téme, témach zo sakrálnej oblasti (Prešovskí františkáni, Kalvária, Konkatedrála sv. Mikuláša, Gréckokatolícky chrám sv. Jána Krstiteľa, Katedrálny chrám Alexandra Nevského), divácky obľúbená bola aj prehliadka Solivaru, Cemjaty, Veľkého Šariša a pod. „K veľmi zaujímavým z hľadiska účasti patrila aj téma o slobodomurá­roch,“ dodáva k obľúbeným okruhom M. Bujňáková.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM