Rôzne

Pred letom pribudne ďalší tip na VÝLET: Turistom sprístupnia vynovený renesančný kaštieľ

Súčasťou Šerédyho kaštieľ zo 16. storočia v Zborove v okrese Bardejov bude aj muzeálna časť.

Ilustračný obrázok k článku Pred letom pribudne ďalší tip na VÝLET: Turistom sprístupnia vynovený renesančný kaštieľ
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Vynovený renesančný Šerédyho kaštieľ zo 16. storočia v Zborove v okrese Bardejov, ktorého súčasťou bude muzeálna časť, chce obec sprístupniť pred letnou turistickou sezónou.

Vlani obec ukončila projekt jeho rekonštrukcie z financií z európskych fondov v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Preinves­tovaný tu bol približne milión eur.

„Rokujeme s rôznymi subjektmi o zapožičaní zbierkových predmetov, aby sme návštevníkom dokázali ukázať pútavé veci zo Zborova, ale aj z okolia. Chceli by sme zachytiť začiatok júna, aby sa cez letnú sezónu už v plnohodnotnej miere kaštieľ rozbehol. Je tam, samozrejme, aj teraz nejaká základná expozícia, ale tak naplno by som chcel, aby to v júni bolo hotové,“ uviedol starosta obce Ján Šurkala.

Našli množstvo predmetov

Exponáty by mali byť podľa jeho slov zo Šarišského múzea v Bardejove.

„Je tam množstvo predmetov, ktoré sa našli na našom Zborovskom hrade, v okolí, aj priamo v Zborove. Nechcem predbiehať, máme rozpracované mnohé zaujímavé veci, čiže potom, keď to už bude hotové, by sme to návštevníkom radi priblížili konkrétne,“ vysvetlil starosta.

Spodné priestory budú určené na reprezentatívne účely.

Možnosť prenájmu

„Bude možnosť prenájmu na niektoré spoločenské udalosti, rodinné oslavy a podobne, ako doplnková doplnková funkcia k nosnej myšlienke kaštieľa,“ povedal Šurkala.

V kaštieli bude k dispozícii aj sprievodca. „Uvidíme, ako dynamicky pôjdeme, či to bude prevádzka len polročná alebo celoročná. Toto si musíme ešte stanoviť,“ doplnil Šurkala.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM