Rôzne

Práce zaplnili Záhradu umenia: Rozprávočka moja naj v Európe mala rekordné množstvo

Projekt Rozprávočka moja naj v Európe vyvrcholil výstavou súťažných prác v prešovskej Záhrade umenia. Ich rekordné množstvo sa nikam inam nezmestilo.

Ilustračný obrázok k článku Práce zaplnili Záhradu umenia: Rozprávočka moja naj v Európe mala rekordné množstvo
6
Galéria

Záhrada umeni sa zmenila na najväčšiu prešovskú galériu, v ktorej sa v danom momente sústredilo 7259 súťažných prác porjektu Rozprávočka moja naj. Tie v dlhých pásoch, v štyroch radoch vedľa seba pokrývali doslova každý kúsok Záhrady umenia.

Až 1378 metrov

„Teším sa, že sa podaril určite slovenský rekord v počte doručených výkresov, teším sa, že deti z rôznych krajín sa rozhodli maľovať svoju obľúbenú rozprávku a posielať svoje výkresy priamo k nám, do Prešova,“ vyslovila primátorka. Andrea Turčanová, ktorá má nad projektom záštitu, počas slávnostnej vernisáže spojenej s oceňovaním autorov. Pásy vystavených výkresov organizátori odmerali a zistili, že je to celkom 1378 metrov. Dĺžkou vystavených prác chcú zabojovať o záznam do Slovenskej knihy rekordov.

„Keby sme uložili výkres vedľa výkresu, tak si myslím, že by to bolo asi 5 kilometrov dĺžky. Ale to by bolo náročné vystavovať. Asi by sme museli ísť na diaľnicu do Košíc,“ smiala sa Jannette Langová z Občianského združenia J.D.- Galéria J.L, ktoré výtvarnú Rozprávočka moja naj 2019 zorganizovalo už po štvrtýkrát.

Toto občianske združenie je však známe aj revitalizáciou počmáranej steny v centre Prešova na vonkajšiu galériu. Po minuloročnom vydarenom ročníku, keď do súťaž došlo 981 výtvarných prác z celého Slovenska a všetkých okolitých štátov, tentokrát oslovilo k spolupráci Ministerstvo školstva SR a veľvyslanectvá európskych štátov akreditované na Slovensku.

„Ostali sme ohromení, aký záujem táto súťaž vyvolala. Do uzávierky prišlo neuveriteľných 7259 súťažných prác zo 16 štátov celej Európy, od Fínska po Grécko, od Ukrajiny po Belgicko. Do súťaže sa doslova zapojilo celé Chorvátsko, Bulharsko, Litva, ale aj deti z Albánska, deti insitných umelcov zo známej Kovačice v Srbsku, nehovoriac o zapojení veľkého množstva materských a základných škôl z celého Slovenska,“ uviedla Langová.

Najlepšie práce vystavené

Vzhľadom k veľkému množstvu súťažiacich prác preto požiadali ZŠ na Kúpeľnej ulici v Prešove o ambasádorstvo nad súťažou, kde je vystavená časť došlých prác. Od 4.6. je výstava v škole prístupná aj pre verejnosť a to dopoludnia v čase od 9.00 do 12.30 a popoludní od 14.00 do 16.30. Najlepšie práce budú vystavené od 17. júna 2019 v OC Eperia Prešov. Porota súťaže zložená z pedagógov rôznych stupňov škôl udelila aj čestné uznania a cenu poroty vo všetkých v troch vypísaných kategóriách – materské školy, 1. stupeň ZŠ a 2. stupeň ZŠ.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Obrovský záujem v Prešove: Vyvolal ho projekt Rozprávočka moja naj
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM