Pozoruhodné aktivity na Prešovskej univerzite: Aha, aká medzinárodná konferencia sa tu konala
Na Prešovskej univerzite v Prešove v piatok vyvrcholila dvojdňová medzinárodná konferencia. Pozoruhodné aktivity súviseli so zaujímavou témou. O čom projekt vlastne je?
Konferencia je súčasťou projektu Obraz východného Slovenska na Zakarpatskej Ukrajine a Zakarpatskej Ukrajiny na východnom Slovensku v 17. až 20. storočí. Konferencia bola na tému Prvá svetová vojna v Karpatoch. Cieľom projektu je sprístupniť verejnosti dokumenty ktoré zachytávajú informácie o obyvateľoch a ich živote v období, keď ich nerozdeľovali hranice.
Desať prešovských expertov skúma archívy
Ten realizuje PU v spolupráci s Gréckokatolíckym arcibiskupstvom v Prešove a dvomi ukrajinskými partnermi – Štátnym archívom Zakarpatskej oblasti v Užhorode a Vysokou školou Františka II. Rákocziho v Berehove. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede rektor PU Peter Kónya s tým, že výskum sa týka obdobia do konca roku 1918. Projekt sa začal v septembri minulého roku a potrvá do februára 2017.
V súčasnosti desať prešovských expertov skúma archívy v Berehove a Užhorode, kde za pomoci ukrajinských kolegov robia analýzu dokumentov, ktoré zároveň digitalizujú. Súčasne sa realizuje digitalizácia vybraných dokumentov Archívu gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove a Štátneho archívu v Prešove. Po tejto fáze sa bude konať ďalšia vedecká konferencia. Pri realizácií projektu sa bude využívať digitálny archív PU.
Cieľom projektu je sprístupniť verejnosti dokumenty
Cieľom projektu je sprístupniť verejnosti dokumenty rôznej povahy proveniencie horného Uhorska (dnešné východné Slovensko a Zakarpatská Ukrajina), ktoré zachytávajú informácie o obyvateľoch a ich živote v období, keď ich nerozdeľovali hranice. Jedinečnosť projektu je vo výmene historických dokumentov, pričom mnohé dokumenty ukrajinských archívov boli doposiaľ nedostupné pre zahraničných záujemcov.
„Hlavný výstup je preniesť užhorodský a berehovský archív do Prešova na jedno centrálne miesto. V centre excelentnosti sa sústreďujú digitalizované materiály zo všetkých významných archívov v strednej Európe. Čiže fungovať to bude asi tak, že historici, ktorí budú chcieť bádať v dejinách strednej Európy, prídu do Prešova a tu si nájdu všetko potrebné na jednom serveri, kde si budú môcť skúmať témy, ktoré ich zaujímajú,“ uviedol koordinátor projektu Rastislav Mochnacký. Projekt je spolufinancovaný Nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom SR. Projektový grant predstavuje sumu 114 440 eur a celkové oprávnené výdavky projektu by nemali presiahnuť sumu 134 635 eur.
Môže vás zaujímať:
ZOZNAM potvrdený odborníkmi: Ohniská infikovaných kliešťov v našom kraji!
Prešovská nemocnica pracuje v riadnom režime: Hlási plný stav sestier
foto: ilustračné