Ľubomír Hudačko Rôzne

Používame ju každý deň: Soľ mala v Prešove svoj deň D, FOTOGALÉRIA z miesta

Kone a soľ sú s Prešovom významne spojené a práve spomínanú soľ sme si opäť významne pripomenuli. Jej deň D prinášame v obrazoch.

Zdroj: Dnes24.sk

Na Solivare v Prešove sa opäť zišli stovky ľudí s cieľom pripomenúť si dôležitosť bieleho pokladu. Soľ sa v našom meste kedysi vo veľkom ťažila, dnes si ju pripomíname aspoň oslavou jej dôležitosti.

V zrekonštruovanom Sklade soli, ale aj v jeho okolí sa návštevníci mohli oboznámiť s rôznymi podobami jej využitia či prospechu. Tradične si na svoje prišli deti i nadšenci ručne vyrobených predmetov, fajnšmekri umenia alebo dokonca historických vozidiel.

„Škoda, že tomu príliš na pohode nepridalo počasie, ale našťastie sa pred ním dalo skryť aj dnu, kde bola galéria a program. Dúfam, že to bude zoganizované aj o rok, lebo bolo sa na čo pozerať aj zabaviť,“ prezradila svoje dojmy Zuzana, ktorá prišla na Solivar s rodinou.

Zaujímavosťou bolo aj živé predstavenie divadla Portál v priestoroch Gápľa, ukážka vernia soli a taktiež uvedenie Soľnobanského toliara do života. Múzeum Solivar informovalo, že ide o pamätnú mincu inšpirovanú starými platidlami – grajciarmi a toliarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa využívali počas panovania cisára Františka II. Habsburského aj na našom území.

Viac si už môžete pozrieť v obrazoch z podujatia. Kliknite si fotogalériu i video.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Deň soli v OBRAZOCH: V Prešove sme si opäť pripomenuli jej dôležitosť
27
Galéria
Foto: Ľubomír Hudačko
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie