Ľubomír Hudačko Správy

Poslanci po zvýšení cien cestovného v autobusoch: Prečítajte si ich otvorenú kritiku!

Po výraznom zvýšení cestovného sa môže doprava v Prešovskom kraji vo verejnom záujme, bez hľadania riešenia, ocitnúť na konci roka 2014 v ešte horšej situácii. Takto líči poslanecký klub klub KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd tému financovania prímestskej dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci po zvýšení cien cestovného v autobusoch: Prečítajte si ich otvorenú kritiku!
Zdroj: TASR

Zvýšenie cestovného sa udialo podľa nich bez informovania poslancov. Dotácie súkromným prevádzkovateľom verejnej dopravy sú financované z daní ľudí, ktorí pracujú, je preto samozrejmé, že sa nemôžeme zmieriť s každoročným nárastom dotácií. Čakáme od Úradu PSK, že v najbližšom čase predloží riešenie, ako ďalej s financovaním, vyhlasujú poslanci.

„Iba nárast cestovného problémy nerieši, ba naopak môže spôsobiť úbytok cestujúcich a ďalší pokles tržieb dopravcov, a teda aj ďalší nárast straty, ktorú bude musieť PSK uhradiť," uviedol Stanislav Kahanec.

Návrh podpredsedu Klubu KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd Stanislava Kahanca, v ktorom žiadal, aby Úrad PSK na októbrové Zastupiteľstvo PSK predložil materiál „Návrh riešenia dopravy pre zefektívnenie nákladov na zabezpečenie výkonov vo verejnom záujme a zabezpečenie dopravnej obslužnosti PSK“ poslancami za väčšinový SMER-SD nepodporili. „Suma 18 000 244 eur je už príliš veľká na to, aby sa len zobrala na vedomie. Je nevyhnutné prijať opatrenia, ktoré znížia tieto náklady a ušetrené peniaze využiť v Prešovskom kraji omnoho lepšie," povedal Eduard Vokál, primátor mesta Lipany.

Na rokovaní ostatného zastupiteľstva PSK bola totiž poslancom PSK predložená pod bodom 13 každoročná Správa o vyúčtovaní príspevku za služby vo verejnom záujme v prímestskej doprave za rok 2013. V dôvodovej správe k tomuto bodu sa konštatuje nepriaznivý vývoj vstupných nákladov i pokles cestujúcich v roku 2013. O tomto probléme diskutovala aj finančná komisia, ktorá žiadala, aby takýto návrh odbor dopravy predložil dopravnej komisii. V tabuľke sú čísla po konečnom vyúčtovaní v prímestskej autobusovej doprave za rok 2013:

Zálohový príspevok za dopravné služby vo verejnom záujme od PSK   16 564 716 eur
Vykázaná ročná strata zo strany dopravcov SAD   18 000 244 eur
Doplatok navyše od PSK   1 435 528 eur

„Suma, ktorou PSK dotuje dopravcov sa každoročne zvyšuje a oproti výške dotácie do dopravy v začiatkoch dosahuje v súčasnosti cca 3-násobok! Uznesenie k predmetnému bodu, ktoré pripravil Úrad PSK malo túto správu iba zobrať na vedomie,“ uviedol pre Prešov 24 riaditeľ Krajskej agentúry SDKÚ-DS v Prešove Ján Vysocký.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie