Ľubomír Hudačko Správy

Po Prešove budú pribúdať ďalšie klietkové stojiská: Ich výrobu zabezpečujú väzni

Spúšťať sa postupne začína aj elektronický systém odomykania stojísk. Obyvateľom vybraných lokalít rozdali vyše 1 500 čipov.

Ilustračný obrázok k článku Po Prešove budú pribúdať ďalšie klietkové stojiská: Ich výrobu zabezpečujú väzni
Zdroj: Mesto Prešov

Mesto pokračuje v osádzaní klietkových stojísk, ich výrobu zabezpečia väzni. V Prešove pokračujú aj tomto roku v projekte osádzania klietkových stojísk na odpadové nádoby na sídliskách.

K doterajším 15 prístreškom má pribudnúť 12 nových. Ich výrobu mestu zabezpečujú väzni z Prešova.

Spúšťať sa postupne začína aj elektronický systém odomykania stojísk. Obyvateľom vybraných lokalít rozdali vyše 1 500 čipov.

Najprv na Mukačevskej

Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, osádzanie klietkových stojísk má efektívne riešiť bezpečnosť a poriadok v okolí kontajnerov na odpady. Radnica spustila pilotný projekt ešte v roku 2024 na Sídlisku III na Mukačevskej ulici, kde vybudovala prvé štyri stojiská.

Postupne sa ich podarilo umiestniť ešte ďalších 11 a ďalšie dve budú po oprave umiestnené aj v priebehu mesiaca apríl.

Dvanásť nových stojísk, aj s uzamykateľnými klietkami, pribudne v tomto roku a ďalších 50 už existujúcich chce mesto opraviť, zmodernizovať a oklietkovať.

Nutné zvykanie

"S tým súvisí aj zavedenie novej technológie odomykania a zamykania, na ktorú si budú musieť obyvatelia Prešova chvíľu zvykať, ale prináša to so sebou oveľa väčšiu kontrolu nad daným stojiskom, či už ide o poriadok pri kontajneroch alebo neželaný, takzvaný odpadový turizmus,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

Do prístrešku sa zmestí dokopy osem smetných nádob, z toho sedem 1100-litrových a jedna 240-litrová nádoba na kuchynský odpad. Každé novovybudované stojisko bude obsahovať aj tabuľku s grafickým návodom na obsluhu elektronického zám­ku.

Výrobu klietok na kontajnerové stojiská mesto zabezpečuje v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, kde samotné klietky zostavujú pracovníci z radov odsúdených na výkon trestu.

„Tým sa dokázala zabezpečiť cena lepšia, akú dokáže ponúknuť akýkoľvek komerčný subjekt,“ podotkol Hudák. Podľa Oľhu bude zaujímavé sledovať vývoj najmä v lokalitách, kde bol doteraz problém s nelegálnym umiestňovaním odpadov od firiem do kontajnerov ľudí, ktorí za zvoz odpadu riadne platia.

Nevyhnutný krok

Výstavba klietkových stojísk je podľa primátora ďalším krok na ceste k spravodlivému váženému zberu odpadu.

„Začali sme zavedením neváženého množstvového zberu komunálneho odpadu pri rodinných domoch, kde aktuálne beží testovacia fáza. Množstvový zber, neskôr aj s vážením odpadu, je cieľ, ktorý chceme dosiahnuť aj na sídliskách. Uzatvorenie stojísk pre jednotlivé vchody a jeho zabezpečenie pred neželanými návštevníkmi je nevyhnutný krok, ak chceme v budúcnosti priniesť spravodlivejšie poplatky, ktoré by mali zohľadňovať to, ako pristupujeme k separovaniu odpadu, ale aj k samotnému produkovaniu odpadu v našich domácnostiach,“ uviedol Oľha s tým, že ide o dlhodobú záležitosť.

Okrem výstavby stojísk si vyžaduje aj digitalizáciu procesov odpadovej politiky a najmä zmenu návykov a správania pri nakladaní s odpadmi.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM