Ľubomír Hudačko Správy

Pacienti si môžu vydýchnuť: Lekári z prešovskej nemocnice sa dohodli s vedením

Koniec obavám, čo bude s pacientmi v prešovskej fakultnej nemocnici! Jej vedenie sa s lekárskym odborovým združením dohodlo na podmienkach. Nové pracovné zmluvy pre všetkých lekárov budú mať splnené adresované požiadavky.

Tí ešte minulý týždeň odovzdali svoje výpovede súhlasu s ustanoveniami Zákonníka práce, ktorý hovorí o limitoch pre prácu nadčas a pohotovosť.

Sú tam body, ktoré chceli

„V praxi to znamená, že budú nové pracovné zmluvy, budú v nich zakomponované body, ktoré sme žiadali. V zmluvách bude rozložené tretie navýšenie platov v rokoch 2014 a 2015 a nebudú tam body, ktoré vedenie ponúklo v predošlých zmluvách, týkajúce sa účinnosti platného zákona. Viac hodín na pohotovostiach sa rozloží na viac lekárov, ktorí budú prijatí do zamestnania,“ uviedol predseda prešovského LOZ Michal Policián.

Vo všetkých zmluvách budú podľa neho zakomponované platové podmienky na roky 2014 a 2015 bez odvolania na platnosť zákona. Zasadal na túto tému výbor LOZ a uskutočnila sa aj členská schôdza LOZ v Prešove, na ktorej boli podľa Policiána prezentované výsledky minulotýždňového rokovania na ministerstve i s riaditeľstvom prešovskej nemocnice.

Nemocnica funguje v bežnom režime

„Dnešná členská schôdza odobrila náš postup a lekári, ktorí podali výpovede súhlasu ich stiahnu,“ vysvetlil. Dodal tiež, že podobné zmluvy by sa mali podpisovať aj v ostatných nemocniciach na Slovensku, keďže podľa Policiána ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sľúbila v piatok (15.11.) na spoločnom rokovaní, že takýto pokyn dá ostatným riaditeľom fakultných nemocníc.

Podľa námestníčky LPS pre chirurgické odbory FNsP Ľubomíry Romanovej vedenie FNsP J. A. Reimana predložilo predstaviteľom LOZ nové dohody o zmene pracovných zmlúv lekárov týkajúce sa ich mzdových podmienok. Pre vedenie nemocnice je najdôležitejšie, že nemocnica funguje a bude fungovať v bežnom režime a nebude dochádzať k žiadnym obmedzeniam v zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM