Správy

Otvorili vyhliadku na Dukle: Práce trvali takmer rok, teraz je to už moderná veža, FOTO

Hlavným cieľom obnovy veže, ktorá sa začala vlani v júli, bolo vyriešenie nevyhovujúceho technického stavu oboch kupol a terasy.

Ilustračný obrázok k článku Otvorili vyhliadku na Dukle: Práce trvali takmer rok, teraz je to už moderná veža, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Po takmer ročnej rekonštrukcii otvorili v pondelok vyhliadkovú vežu na Dukle.

Jednotlivé práce ako súčasť druhej etapy boli zamerané na komplexnú obnovu a modernizáciu oboch jej vyhliadkových kupol, spolu s vyhliadkovou terasou nachádzajúcou sa na streche spodnej kupoly.

„Dá sa povedať, že otvárame vyhliadkovú vežu na 90 percent dokončenú aj čo sa týka expozičnej časti pre návštevníkov. Vežu, ktorá si zaslúži vyzerať ako v 21. storočí a myslím si, že nielen výhľad, ale hlavne aj ten edukačný rozmer, IKT technológie a ďalšie veci, ktoré sme tu vybudovali, sú na to, aby sa mladí ľudia zoznámili s vojnami. S tým, čo tu prebiehalo v dvoch svetových vojnách,“ uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič, ktorý verí, že vežu budú navštevovať nielen domáci, ale i zahraniční návštevníci.

Moderná veža

„Teším sa z toho, ako pekne to vyzerá. Je to moderný kultúrny stánok, moderná veža, kde ľudia môžu prísť za príjemným zážitkom, dozvedieť sa niečo o histórii a trošku aj povzbudiť, alebo teda si tak osviežiť to, čo sa učia v škole, možnože len z knižiek,“ doplnil minister obrany SR Martin Sklenár.

„Projekt bol výborne pripravený pánom riaditeľom a mňa presvedčil. Hneď, keď sme sa k tomu stretli prvýkrát, že to sú dobre investované peniaze,“ povedal na margo rekonštrukcie bývalý minister obrany Jaroslav Naď.

Hlavným cieľom obnovy veže, ktorá sa začala vlani v júli, bolo vyriešenie nevyhovujúceho technického stavu oboch kupol a terasy.

V týchto dňoch sa realizujú práce spojené s inštaláciou prvej časti novej expozície v interiéri hornej vyhliadkovej kupoly.

Investované sumy

Prvá etapa rekonštrukcie a modernizácie veže bola zrealizovaná v roku 2021.

„Celkové náklady v roku 2021 boli 200-tisíc eur. V roku 2022, horná, dolná kupola a vyhliadková terasa, viac ako 800-tisíc eur DPH a pilier 200-tisíc eur, čiže 1,2 milióna eur sme preinvestovali. Pokiaľ ide o komplet expozíciu, tak sme zatiaľ preinvestovali okolo 80-tisíc eur a ešte okolo 40-tisíc eur preinvestujeme s tým, že bude to komplet stála expozícia v troch častiach,“ doplnil Čaplovič.

Poslednú etapu rekonštrukcie a modernizácie veže vrátane vybudovania stálej múzejnej expozície vo vnútornej časti VHÚ plánuje v marci až máji 2024. Práce sa budú týkať vonkajšej fasády a modernizácie interiéru prízemnej časti veže.

Náklady predstavujú približne 240-tisíc eur a podľa Čaploviča ich majú plánované v kapitálových výdavkoch na budúci rok.

Ďalšie zábery nájdete vo fotogalérii.

Objektívom: Po prácach na veži Dukla už otvorili vyhliadku
10
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM