Otvorili nový náučný chodník: Cestou na Soľnohrad vám odhalí vodné bohatstvo

Novootvorený náučný chodník Vodná cesta na Soľnohrad v Ruskej Novej Vsi vedie popri vodojeme, mokradi, potoku a troch studničkách.

Ilustračný obrázok k článku Otvorili nový náučný chodník: Cestou na Soľnohrad vám odhalí vodné bohatstvo
Zdroj: TASR

Upozorniť chce na vodné bohatstvo, ktoré cestu na tzv. Zbojnícky hrad lemuje. Informoval o tom predseda Občianskeho združenia Rákociho cesta Martin Sárossy.

Toto uvidíte

Náučný chodník má osem tabúľ a začína sa pri konečnej autobusovej zastávke pri vodojeme. Postavený tam bol v roku 1936 ako v prvej obci Prešovského okresu a slúži dodnes. „Na jar odtiaľ vytekala prebytočná pitná voda, preto sme odtok upravili tak, aby sa tu mohli turisti osviežiť. Rovnako sme upravili aj tri studničky,“ uviedol Gustáv Malát, ktorý sa na výstavbe náučného chodníka podieľal.

Na hradnom brale trasa končí pri tabuli s panoramatickým výhľadom, na ktorom sú označené názvy pohorí a vrchov. „Soľnohrad je jedným z mála hradov, odkiaľ vidno naprieč Slovenskom, na maďarské aj poľské vrchy. Na tabuli je aj atlas mrakov, v ktorých začína kolobeh vody a vo forme prameňov – studničiek, potoka, mokrade a vodojemu sprevádza návštevníkov na spiatočnej ceste z hradu,“ vysvetlil Sárossy.

Nenáročný

Podľa jeho ďalších slov je chodník nenáročný, pohodlným krokom sa dá prejsť asi za 30 minút aj so zastávkami pri tabuliach, kde dobrovoľníci zhotovili aj lavičky. „Cesta na hrad je postupne upravovaná tak, aby bola priechodná aj pre rodiny s kočíkmi a cyklistov,“ doplnil.

„V šarišskom regióne, ktorý má najviac hradných zrúcanín, je práve naša hradná cesta na vodu najbohatšia. Preto sme chceli na túto výnimočnosť poukázať a zatraktívniť turistom návštevu týchto miest,“ spomenul starosta obce Tibor Kollár.

Náučný chodník Vodná cesta na Soľnohrad bol vybudovaný vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft v rámci programu Zelené oázy. Po jeho otvorení sa na lúke pod hradom začal prvý ročník hradných slávností, ktoré sú súčasťou septembrových Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame