Správy

Oslávenec Ján Slávik (100): Keď prišiel do knižnice, nemohli uveriť dátumu narodenia

Keď sa chcel zapísať za čitateľa v prešovskej knižnici starší pán, nebolo na tom nič zvláštne. Až kým si nevšimli rok jeho narodenia - 1920!

Ilustračný obrázok k článku Oslávenec Ján Slávik (100): Keď prišiel do knižnice, nemohli uveriť dátumu narodenia
6
Galéria

Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920.

Vždy dobre naladený

„Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku,“ spomína s úsmevom Andrea Sivaničová z Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.

Od toho dňa sa Ján Slávik stal pravidelným návštevníkom Čitárne. Takmer denne si prichádza prečítať dennú tlač aj jeho obľúbený časopis.

„Bývalý učiteľ ruského jazyka je mimoriadne vitálny, rozhľadený a vždy dobre naladený. Rád chodieva pešo a je aj členom turistického spolku Baganča klub združujúceho nadšencov výletov do prírody nad 80 rokov. A každý rok na Silvestra absolvuje výstup na Šarišský hrad,“ vymenúva jeho aktivity Sivaničová.

Prvý po obnovení

Čitáreň je preňho miestom, kde sa dozvie novinky z domáceho i svetového diania, stretne s kamarátmi a vždy sa milo prihovorí pracovníčkam knižnice.

„O tom, že bez čitárne si už svoj život nevie predstaviť svedčí aj fakt, že po nedávnom nútenom zatvorení knižnice kvôli koronavírusu, bol prvým, koho sme pred mesiacom po obnovení činnosti v Čitárni privítali,“ potvrdila Sivaničová výdrž a trpezlivosť milého pána.

Sľúbili mu oslavu

Už pred rokom mu preto v knižnici sľúbili, že jeho storočnicu oslávia spoločne. A slovo dodržali. „Pripravili sme preňho posedenie so stovkou balónov, bábovkou, knihami i čestným bezplatným členstvom. K jeho storočnici i meninám mu prajeme pevné zdravie a neustálu chuť čítať,“ doplnila Sivaničová za celý kolektív knižnice. K blahoželaniu sa pripája aj redakcia Dnes 24, všetko najlepšie!

Ďalšie fotografie z archívu pána Slávika si vďaka stretnutiu pre zmenu s primátorkou Andreou Turčanovou môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Ján Slávik je dôsledný čitateľ, oslávil krásnych 100 rokov
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie