Ľubomír Hudačko Správy

Opis streľby na medvedicu z prvej ruky: Šelma zacítila poľovníka a v tom sa vrhla na psov

Poľovník z miestneho združenia Borkut Slavomír Petranin poskytol pre náš portál rozhovor o tom, ako zastrelil medvedicu, ktorá desila obyvateľov Prešova. Prečítajte si jeho opis pozornosť pútajúcej akcie!

Ilustračný obrázok k článku Opis streľby na medvedicu z prvej ruky: Šelma zacítila poľovníka a v tom sa vrhla na psov
Zdroj: Webnoviny.sk

Rozhodnutie na odstrel medvedice, ktorá naháňala po Prešove strach, vydal riaditeľ Štátnej ochrany prírody na podnet ministra, ktorý mu dal osobitné určenie na tento prípad schválením.

Mala neobyčajné správanie

Ten dostal poľovník Slavomír Petranin emailom od neho a takisto priamo aj tlačivom. O love rozhodoval Juraj Ciberej z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý je znalcom v tejto oblasti. Podľa poznatkov poľovníkov medveď bol spozorovaný už od štvrtka minulého týždňa.

„Medvedica bola posúdená ako dospelý jedinec s tým, že je malej hmotnosti a neobyčajného správania. Mohlo preto dôjsť k stretu s človekom, keďže stratila plachosť. Alebo by mohla niekoho napadnúť. Je tam aj cyklotrasa, takže v tej oblasti sa pohybuje mládež a deti,“ hovorí Petranin.

Zacítila ma, vrhla sa na psov

K rozhodnutiu o odstrele došlo až vo štvrtok ráno. Zistilo sa teda, kde sa ukrýva. Deň predtým vo večerných hodinách sa medveďa pokúšali termokamerou zamerať hasiči, ale v hustom poraste to nebolo možné. Jurajom Ciberejom preto padlo rozhodnutie, že sa medvedica musí utratiť, pretože mohlo dôjsť k ublíženiu na zdraví, alebo k usmrteniu.

„Na pomoc bol privolaný aj psovod a dva psy, ktoré ju veľmi pekne označili. Na mieste boli staré skleníky. Dostal som sa na jeden z nich, mal som aj dobrý vietor, všetko bolo v poriadku. No musela ma zacítiť a hodila sa na psov. Prevalcovala ich a napadla ich. Počul som ich, ako kvília. Raz som na ňu vtedy vystrelil a videl som, že má vážny zásah. V tom poraste to ale nebolo jednoznačné, aké poranenie inkasovala. Bolo vidno len to, ako sa skotúľala. Bola to blesková reakcia, ťažko sa potom opäť zameriavalo. So psami sa ju potom podarilo nájsť na okraji húštiny, kde som ju dostrelil. Tou ranou potom už aj uhynula,“ opisuje priebeh akcie poľovník.

Obyčajne má cez dvesto kíl, táto ledva sto

Podľa neho tam bol veľmi ťažký terén, na Športovej ulici sú husté porasty. Medvedica sa skrývala pred domami obyvateľov, lákali ju ovocné sady a už tam bola udomácnená. „Použil som 7,64-ku ráž, s ktorou mám veľmi dobré skúsenosti a je to spoľahlivá zbraň. Medvedica ani nemala snahu odísť, profesor Ciberej preto usúdil, že je to veľmi nebezpečné. Ak by sa vybrala na druhú stranu cesty, tiež by mohlo dôjsť k nešťastiu. Je tam predsa frekventovaná lokalita a pre ňu dvojmetrový plot nie je problém. Bývate v dome, ráno sa zobudíte, idete do práce a pred vami medveď,“ hovorí ďalej.

Psy, našťastie, vážne poranené neboli, utrpeli len ľahké zranenia. „No klobúk dole pred psovodom, ktorý sa obetoval a šiel tam s nimi. Môj pes napríklad k šelme nepôjde. Má silnejší pud sebazáchovy, ako sa zdá. Priblížil sa len vtedy, ak už mevedica ležala,“ uviedol poľovník.

Dôvod, prečo sa vybrala práve k tejto lokalite sú určite ovocné sady, pretože potravy tam mala dosť. Či už od sliviek, alebo jabloní. „Niečo ju z lesa vytlačilo, vzorky na výskum už boli odoslané. Dospela deväťročná medvedica mala mať cez dvesto kíl a ona mala asi deväťdesiat,“ dodal na záver Petranin.

Čítajte aj o ľútosti primátora nad usmrtením zvieraťa!

V Prešove ulovili medveďa: Skonala po troch ranách od poľovníka
5
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM