Ilustračný obrázok k článku Telocvičňu obnovili za vyše milión eur: Župan poznal jej žalostný stav už pred 20 rokmi
3
Galéria

Telocvičňu obnovili za vyše milión eur: Župan poznal jej žalostný stav už pred 20 rokmi

Po vyše roku rekonštrukčných prác má školská telocvičňa v Bijacovciach nový vzhľad. Trénovať tam môžu futbalisti či dobrovoľní hasiči.

Ľubomír Hudačko Správy
Ľubomír Hudačko Správy

Telocvičňu obnovili za vyše milión eur: Župan poznal jej žalostný stav už pred 20 rokmi

Po vyše roku rekonštrukčných prác má školská telocvičňa v Bijacovciach nový vzhľad. Trénovať tam môžu futbalisti či dobrovoľní hasiči.

Ilustračný obrázok k článku Telocvičňu obnovili za vyše milión eur: Župan poznal jej žalostný stav už pred 20 rokmi
3
Galéria

Zdrojmi Prešovského samosprávneho kraja a dotácii z Fondu na podporu športu sa zmenila na moderné a kvalitné športovisko, ktoré budú využívať žiaci školy aj športové kluby z okolia. Jej obnova si vyžiadala investíciu vyše 1 milión eur. Dnes24.SK o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Elokované pracovisko Strednej odbornej školy lesníckej, Prešov, ktoré je v Bijacovciach, má vynovenú telocvičňu. S rozsiahlou rekonštrukciou jej skeletu a interiéru sa začalo koncom roka 2021, a to vďaka viaczdrojovému financovaniu.

Župan poznal jej stav

Viac ako 420-tisíc eur poskytol na modernizáciu športoviska v rámci svojej prvej výzvy zameranej na športovú infraštruktúru Fond na podporu športu.

Ďalšie financie vo výške približne 625-tisíc eur na projekt uvoľnil zriaďovateľ školy, ktorým je Prešovský samosprávny kraj (PSK).

„Stav telocvične v Bijacovciach som veľmi dobre poznal a už pred 20 rokmi vyzerala naozaj žalostne a jej stav bol nevyhovujúci. Preto som rád, že sme sa vďaka dotácii z Fondu na podporu športu a angažovanosti krajských poslancov mohli pustiť do jej rozsiahlej modernizácie, ktorá si v konečnom súčte vyžiadala investíciu vyše 1 milión eur. Výsledok všetkých rekonštrukčných zásahov stojí za to. Má nielen atraktívny šat a upravené okolie, ale najmä poskytuje bezpečné a kvalitné podmienky pre žiakov školy aj športovcov z celého okresu,“ vyjadril sa počas otvorenia zmodernizovanej telocvične predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodal, zrekonštruované športovisko bude pritom slúžiť nielen župnej škole a jej elokovaným pracoviskám, ale tiež miestnym športovým klubom a združeniam tohto spádového územia.

Tréning aj pre hasičov

„Trénovať tu bude hneď niekoľko klubov – okrem iných futbalisti či dobrovoľní hasiči, a vzdelávať sa napríklad aj žiaci miestnej základnej školy, takže priestory budú mať stopercentné využitie. Počítame v nich aj s medziškolskými turnajmi a súťažami s národným charakterom a ja verím, že bude plná detí, mládeže aj dospelých,“ dodal predseda kraja.

Modernizáciou objektu sa vytvorili podmienky na napredovanie športu v regióne a organizovanie podujatí. Telocvični nechýba nové športové vybavenie pre viaceré druhy športov od volejbalu, cez hádzanú, florbal až po basketbal.

Komfortný priestor ponúka i nová tribúna.

„V rámci využitia telocvične sa tu nastavili parametre, ako je schválenie základných športov a možnosť umiestniť tu žiakov a širšiu verejnosť v rámci okolitých obcí. Za fond vyjadrujem veľkú radosť, že sa projekt vydaril. Čím viac takýchto telocviční bude, tým viac budeme mať aktivovanú mládež a všeobecne celú populáciu v rámci športu,“ uviedol člen Správnej rady Fondu na podporu športu Dušan Šaradín.

Čo vynovili

Investičná akcia pritom zahŕňala viacero zásadných stavebných úprav. Konkrétne prešiel obnovou samotný skelet stavby. Pôvodný drevený nahradil nový oceľový, ktorý sa opláštil. Pristavený objekt šatní ostal zachovaný, s tým, že jeho plochá strecha sa zateplila.

V mieste nových únikových dverí objektu sa zrealizovalo vonkajšie schodisko, pričom sa okolo neho upravili tiež sokle a chodník. V interiéri sa vymenili všetky transparentné výplne otvorov za nové plastové okná.

Položila sa tu keramická dlažba a drevená palubová podlaha. Vybudovala sa tiež nová plynová kotolňa, zrealizovali nové rozvody kúrenia, vody a odpadu, zdravotechnické zariadenia, ako aj elektrika či osvetlenie a pribudli smart technológie. Celková investícia tu dosiahla výšku 1,045 milióna eur.

Objektívom: Telocvičňa v Bijacovciach má nový vzhľad
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín