Správy

Novinka v nemocnici na východe: Na oddelenia odteraz prinesú viac pozitívnej energie

Autorka projektu Tatiana Kosťová uviedla, že cieľom je zlepšiť psychický stav a tiež liečebný proces pacientov.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v nemocnici na východe: Na oddelenia odteraz prinesú viac pozitívnej energie
Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta

Vo vranovskej nemocnici odštartovali projekt, v rámci ktorého sa bude pacientom venovať 28 dobrovoľníkov. Ide v poradí o trinástu nemocnicu na Slovensku, kde iniciatívu dobrovoľníckych centier Krajší deň zaviedli.

„Aj preto sme sa pred šiestimi rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta,“ uviedla Kosťová.

Primárne na detskom

Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú primárne na pacientov na detskom a doliečovacom oddelení. Celý priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacienta. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry.

Obľúbené sú podľa Kosťovej aj tvorivé dielne a centrá organizujú aj rôzne spoločné akcie.

„Chvíle, ktoré musí pacient stráviť v nemocnici, sú náročné pre každého človeka, obzvlášť pre starších či detských pacientov. O to viac nás teší záujem dobrovoľníkov, ktorým sme vďační za to, že sa rozhodli obetovať kúsok svojho voľného času a nezištne ho venovať našim pacientom. Pacienti s nimi môžu prísť na iné myšlienky a v príjemnejšej atmosfére zmysluplne využiť svoj voľný čas,“ zdôraznil riaditeľ vranovskej nemocnice Eugen Lešo.

Dobrovoľníci majú k dispozícii koordinátora, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste a pomáha im pri výbere vhodných pacientov. Ambasádorom projektu je spevák Tomáš Bezdeda.

Kde projekt funguje

Okrem vranovskej nemocnice od roku 2016 projekt funguje aj v nemocniciach v Humennom, Trebišove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Svidníku, ale tiež v Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Partizánskom, Dunajskej Strede, Topoľčanoch, Galante a Stropkove.

V prvom polroku 2023 bolo v centrách zapojených 105 pravidelných, aktívnych dobrovoľníkov.

Tí spoločne odpracovali takmer tisíc dobrovoľníckych hodín, keď pomohli približne 650 pacientom. Ďalších takmer 300 ľudí sa nárazovo zúčastnilo na rôznych spoločenských akciách.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM