Krimi

Naposledy bol s nimi v Stropkove: Majiteľa cirkusu obvinili za protiprávne držanie levov

Zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov enviropolícia v Prešove obvinila 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy.

Ilustračný obrázok k článku Naposledy bol s nimi v Stropkove: Majiteľa cirkusu obvinili za protiprávne držanie levov
Zdroj: TASR - Prezídium Policajného zboru

TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Ako povedala, obvinený muž od konca apríla tohto roka na rôznych miestach na území Slovenskej republiky, naposledy v Stropkove, držal v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.

„Na základe vyčíslenia Štátnej ochrany prírody SR celková spoločenská hodnota štyroch samcov a desiatich samíc leva afrického predstavuje viac ako 193-tisíc eur,“ povedala Hrabovská.

Potrebuje povolenia

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov.

Ak sa takéhoto konania niekto dopustí na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133-tisíc eur hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky osem rokov.

Bezpečnostné hrozby

Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov v súčasnosti podľa Hrabovskej patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.

„Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,“ dodala Hrabovská.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM