Správy

Dobré správy! Únik kyseliny chlorovodíkovej z cisterny okolie NEOHROZIL

Diaľnica medzi Prešovom a Košicami je naďalej uzatvorená. Únik chemickej látky z cisterny však okolie neohrozil.

Ilustračný obrázok k článku Dobré správy! Únik kyseliny chlorovodíkovej z cisterny okolie NEOHROZIL
Zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj

Únik kyseliny chlorovodíkovej z cisterny nákladného vozidla na parkovisku na diaľnici medzi Prešovom a Košicami životné prostredie v okolí neohrozil. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Ľubomír Toďor.

Do vzduchu a pôdy sa nebezpečná chemikália podľa jeho slov nedostala, keďže to skrápajú. Na mieste zasahuje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

„Vodárne monitorujú tok, ktorý je nižšie. V okolí desať metrov nebolo nič namerané. Ani v okolitých obciach nebolo nič zistené. Je to malý únik,“ povedal Toďor.

Hasiči kyselinu chlorovodíkovú aktuálne prečerpávajú z cisterny do pripravených barelov. „Po naplnení a dekontaminácii už máme pripravené vozidlá, ktoré to odvezú na skládku do továrne, ktorá môže skladovať nebezpečný odpad. Momentálne sa rieši, kde to umiestnime,“ uviedol s tým, že potrebujú naplniť celkovo 23 barelov.

Uzatvorili diaľnicu

Spoločnosť Slovnaft sa podľa jej hovorcu Antona Molnára v súvislosti s únikom chemickej látky z cisterny na parkovisku pri čerpacej stanici riadi opatreniami integrovaného záchranného systému.

„Čerpacie stanice Janovík na diaľnici v oboch smeroch boli okamžite uzavreté a personál evakuovaný. Momentálne neevidujeme žiadne poškodenie zdravia zamestnancov stanice, ani zákazníkov čerpacej stanice,“ doplnil Molnár s tým, že cisterna je odstavená na parkovisku za čerpacou stanicou, ktoré prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť.

Diaľnica medzi Prešovom a Košicami je naďalej od rána v oboch smeroch uzatvorená.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM