Správy

ANALÝZA odhalila smutný FAKT: Rok 2022 znamenal KONIEC pre tisícky firiem

Firmy a živnostníci už dlhšie zápasili s dosahmi pandémie nového koronavírusu na podnikanie a v priebehu minulého roku sa pridali aj dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku ANALÝZA odhalila smutný FAKT: Rok 2022 znamenal KONIEC pre tisícky firiem
Zdroj: pixabay.com

Počas minulého roka ukončilo na Slovensku svoju činnosť spolu 5 684 firiem, z toho 5 448 spoločností s ručením obmedzeným a 236 akciových spoločností. Zároveň k rovnakému kroku pristúpilo aj 38 856 fyzických osôb – podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej poradensko-analytickej spoločnosti Dun & Bradstreet.

Najhorší bol apríl

„Najviac subjektov ukončilo podnikanie v apríli minulého roka. Presnejšie to bolo 2 523 spoločností s ručením obmedzeným a 113 akciových spoločností,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Pripomenula, že veľmi pravdepodobne bude počet zaniknutých kapitálových spoločností za rok 2022 ešte vyšší, pretože dáta o ukončení podnikania sa v oficiálnych štatistikách vykazujú s oneskorením.

Najčastejšie zanikali spoločnosti v oblastiach nešpecializovaný veľkoobchod, a to v 393 prípadoch, ostatné poradenstvo v oblasti podnikania a riadenia, kde činnosť ukončilo 387 firiem a ostatné podporné činnosti pre podnikanie. V tejto oblasti skončilo podnikanie 294 spoločností.

Vplyv pandémie aj vojny

Počas roka 2022 zároveň ukončilo svoju činnosť aj 38 856 živnos­tníkov. Z toho najviac, a to 7 165, ich bolo v Prešovskom kraji, nasledoval Nitriansky kraj s 5 207 zrušenými živnosťami a Bratislavský kraj, v ktorom prestalo podnikať 4 944 živnostníkov. „Firmy a živnostníci už dlhšie zápasili s dosahmi pandémie nového koronavírusu na podnikanie a v priebehu minulého roku sa pridali aj dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine,“ uviedla Štěpánová.

V Českej republike ukončilo počas roka 2022 podnikanie spolu 13 712 spoločností. Najviac firiem skončilo v oblasti správy a prenájmu nehnuteľností, v obchode, službách, stravovaní a v oblasti výstavby budov.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM