Veriaci v Prešove vytvorili REKORD: Na živú krížovú cestu prišlo NAJVIAC ľudí, FOTO
V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta.
Ako za organizátorov povedal rímskokatolícky farár Peter Gombita, išlo o 16. ročník tohto veľkonočného podujatia, pričom sa na ňom zúčastnilo 3-tisíc až 4-tisíc ľudí, čo je dosiaľ najviac.
Prešov ide po vzore veľkých metropol: Mesto sľubuje, že sa do cieľa dostaneme bez čakaní
So sviatočným menu, no bez rodiny: Mnohí pacienti sú na Veľkú noc v prešovskej nemocnici
Živá krížová cesta mala priniesť príležitosť na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.
Napätá nálada
Gombita vyzdvihol, že vzhľadom na množstvo ľudí išiel z davu pokoj.
„Tá atmosféra prispieva k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, čo dobré sme urobili, ako napraviť to, čo sme pokazili, akou cestou chceme ísť, prečo Ježišovi Kristovi toľko ubližovali a aké veľké je zlo, ktoré človek dokáže spôsobiť tomu druhému,“ povedal.
Pripomenul, že v súčasnosti je často nálada v rodinách, v spoločnosti či vo svete napätá. Aj preto sa podľa neho prišlo pozrieť na oživenie najsilnejšieho kresťanského príbehu do centra mesta zrejme rekordné množstvo divákov.
So sviatočným menu, no bez rodiny: Mnohí pacienti sú na Veľkú noc v prešovskej nemocnici
NOVÁ profesorka Prešovskej univerzity: Stáť v blízkosti pani prezidentky bolo povznášajúce
V čom je sila Krížovej cesty
„Zažívame smútok, nostalgiu, nepochopenie a začína sa nám žiť ťažšie – aj keď máme viacej chleba a klobásy či modernejšie veci,“ uviedol s tým, že ak človeka bolí duša a cíti prázdnotu, neraz sa obracia aj na vieru.
„Ak chcú ľudia nájsť pokoj, musia si uvedomiť hodnotu života, že je to veľký dar. Ak chcú byť šťastní, musia sa pričiniť o šťastie iných, robiť dobro, pomáhať, budovať vzťahy. Každý sa bude potom cítiť lepšie,“ pripomenul Gombita.
Podľa jeho slov je sila živej krížovej cesty, ktorá sa podobá divadlu, v tom, že ide zároveň o modlitbu, zobrazenie toho, čo Kristus hovoril, a aj hlboký zážitok.
Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová, nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov.