Rôzne

Už je hotovo. Prešovská univerzita zrekonštruovala internát takmer za 1,24 milióna eur, FOTO

Prešovská univerzita aktuálne ukončila po viac ako roku rekonštrukciu v poradí už tretieho internátu, ktorý sa nachádza na Námestí mládeže.

Ilustračný obrázok k článku Už je hotovo. Prešovská univerzita zrekonštruovala internát takmer za 1,24 milióna eur, FOTO
7
Galéria

Má kapacitu pre 159 študentov. Obnova jeho exteriérovej časti a druhá etapa interiérovej časti internátu stála takmer 1,24 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

„Zámerom rekonštrukcie bolo znížiť spotrebu energie pri prevádzke verejných budov. Projekt riešil implementáciu opatrení týkajúcich sa vykurovania a prípravy teplej vody, stavebných konštrukcií, výmeny osvetlenia a elektroinštalácií s využitím novej LED technológie,“ priblížil Peter Adamišin, prorektor PU pre stratégiu a rozvoj.

Fotovoltické panely

Podobne ako na takzvanom novom internáte, aj na tomto študentskom domove (ŠD) boli nainštalované fotovoltické panely s akumulátormi v počte 60 kusov.

„Obnova exteriérovej časti tohto internátu bola realizovaná v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, čo znamená, že bola podporená štrukturálnymi fondami Európskej únie. Finančné náklady na tento projekt predstavovali sumu viac ako 709 000 eur, pričom 85 percent boli výdavky Európskej únie, desať percent tvorili náklady hradené zo štátneho rozpočtu a PU sa podieľala päťpercentným spolufinancova­ním,“ doplnila Polačková.

Práce vo vnútri

Súbežne s prácami na exteriérovej časti internátu prebiehala aj druhá etapa obnovy vnútornej časti objektu, ktorý pozostáva z dvoch výškovo odlišných celkov. Takzvaná časť „B“ bola zrekonštruovaná ešte v roku 2021 v rámci prvej etapy v celkovej výške viac ako 303 000 eur, kde 300 000 eur bola dotácia z ministerstva školstva a univerzita z vlastných zdrojov investovala 3300 eur.

Druhá, aktuálne ukončená etapa, bola zameraná na rekonštrukciu takzvanej časti „A“, ktorá ma päť nadzemných a jedno podzemné podlažie. Finančne náklady na druhú etapu rekonštrukcie boli vyčíslené na 527 000 eur, z toho 190 000 eur bolo hradených z ministerstva školstva, zvyšnú časť tvorili vlastné investície univerzity. Interiér študentského domova sa aktuálne zariaďuje novým nábytkom tak, aby sa mohol otvoriť v plnej prevádzke v septembri.

Zostal posledný

Začiatkom júla tohto roka sa univerzita pustila aj do obnovy posledného zo štyroch ubytovacích objektov, a síce ŠD na Exnárovej ulici.

„Aktuálne prebieha rekonštrukcia troch vrchných podlaží. Celková výška rekonštrukcie je 563 000 eur, ktoré hradí univerzita z vlastných zdrojov. V zrekonštruovaných častiach internátu sa taktiež bude inštalovať nový nábytok, pričom práce by mali byť ukončené v septembri tohto roku,“ dodala Polačková.

Študentské domovy PU tvorí komplex štyroch objektov s celkovou kapacitou 1871 lôžok.

Internát Prešovskej univerzity po rekonštrukcii
7
Galéria

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM