Oľha o výstave ukrajinských diplomov: Obete nie sú iba štatistikou, ale ľudskými príbehmi
Výstava bude v Prešove putovať po viacerých inštitúciách vždy po týždňoch počas pracovných dní.
Medzinárodný projekt výstavy Neodovzdané diplomy prezentuje symbolické diplomy študentov, ktorí sa už nedočkali ukončenia štúdia ani naplnenia svojich životných plánov. Výstavu pripravilo mesto Prešov v spolupráci so Slovenskou humanitnou radou.
V Prešove sú neodovzdané diplomy: Ide o výstavu ukrajinských študentov, čo sa ich nedožili
Vo Veľkom Šariši sa pobeží vo DVOJICIACH: Valentínsky beh sľubujú na ozvučenej trati
„Výstava nám pripomína, že hrôzy vojny nie sú len historickou kapitolou, ale realitou, ktorá sa odohráva neďaleko našich hraníc. Obete nie sú iba štatistikou, ale konkrétnymi ľudskými príbehmi,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.
Pripomenul pritom aj historickú skúsenosť mesta z obdobia druhej svetovej vojny, keď po prijatí židovského kódexu nemohlo v Prešove doštudovať 128 študentov židovského pôvodu. Väčšinu z nich nakoniec zavraždili nacisti v koncentračných táboroch.
Kde všade bude výstava
Výstava bude v Prešove putovať po viacerých inštitúciách vždy po týždňoch počas pracovných dní.
Začalo sa v priestoroch spoločnosti Prešov Real na Slovenskej ulici, následne sa presunie na Základnú školu Važecká, Technickú univerzitu v Košiciach so sídlom v Prešove, Strednú odbornú školu gastronómie a služieb, Prešovskú univerzitu a vyvrcholí na Mestskom úrade v Prešove, kde bude sprístupnená od 2. do 6. marca.
A ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, výstava poukazuje na pokračujúcu vojnu na Ukrajine a narastajúci počet nevinných obetí.
„Diplomy prezentujú životné príbehy zosnulých študentov i tragické okolnosti ich smrtí. Výstava putuje po univerzitách a inštitúciách po celom svete – od Kyjeva cez Berlín a ďalšie mestá,“ uviedol Hudák s tým, že od svojho vzniku bola inštalovaná viac ako 250-krát v 30 krajinách sveta, z toho na viac ako 100 univerzitách.