Správy

Nápor pacientov v Prešove: Nemocnica hlási ťažšie priebehy aj KOMPLIKÁCIE po antibiotikách

Napriek skúsenostiam z covidového obdobia sa ľudia stále nenaučili pri akútnej infekcii nosiť rúška a správať sa zodpovedne k svojmu okoliu.

Ilustračný obrázok k článku Nápor pacientov v Prešove: Nemocnica hlási ťažšie priebehy aj KOMPLIKÁCIE po antibiotikách
Zdroj: Fakultná nemocnica Prešov

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v posledných týždňoch zaznamenáva stúpajúci počet respiračných infekcií covidového aj necovidového pôvodu, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu.

Ako uviedla PR manažérka nemocnice Martina Pavliková, v ostatných dňoch prípadov ešte pribúda.

„Pacienti s respiračnými infekciami sú testovaní na Covid-19, chrípku aj na ostatné patogény. Pri covidových infekciách zaznamenávame ťažšie priebehy u starších a polymorbídnych pacientov. Za problém považujeme nedostatok antivirotík, nepredpisovanie antivirotík ambulantnými lekármi,“ povedala Pavliková.

Ťažšie priebehy

Zároveň však pozorujú stúpajúci počet necovidových pneumónií aj u mladších pacientov, ktoré majú veľmi rýchlo vznikajúci priebeh, vysoké septické zápalové parametre a často končia respiračným zlyhaním s potrebou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Závažné infekcie si vyžadujú kombinovanú antibiotickú liečbu a v tejto súvislosti pozorujeme aj stúpajúci výskyt komplikácií po antibiotikách. Celkovo pozorujeme ťažšie priebehy aj iných ochorení a kumuláciu viacerých ochorení u jednotlivcov ako v období pred Covid-19,“ doplnila Pavliková.

Ako skonštatovala, napriek skúsenostiam z covidového obdobia a dostupnosti ochranných pomôcok sa ľudia stále nenaučili pri akútnej infekcii nosiť rúška a správať sa zodpovedne k svojmu okoliu.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM