Horúčavy v Prešove: Kvôli kolapsom v nemocnici len od augusta ošetrili vyše 30 pacientov
Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru a kofeínu.
Viac ako 30 pacientov s kolapsovými stavmi ošetrili od začiatku augusta na internej príjmovej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Pre TASR to uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.
Kvalifikáciu na olympiádu bude hrať aj Prešovčan: V nominácii je Gernát z kontroverznej KHL
HROZIVÉ následky zrážky dvoch áut a autobusu: ZRANENÍ sú štyria ľudia
Ako povedala, boli to najčastejšie kolapsy z dehydratácie pri nedostatočnom príjme tekutín v teplých dňoch, v kombinácii s užívaním liekov na zníženie krvného tlaku či pri teplotných stavoch pri zápalových ochoreniach.
Mnohých odsledovali
„Niektoré stavy, najmä u starších ľudí si vyžiadali krátkodobú hospitalizáciu, počas ktorej boli pacienti intenzívne rehydratovaní, liečené pridružené ochorenia a mnohí z nich boli odsledovaní prechodne aj na monitorovaných lôžkach,“ uviedla Pavliková.
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR upozorňujú na to, že počas horúčav by mal človek denne vypiť približne jeden a pol až tri litre tekutín, pričom základom je čistá voda.
Deťom vodu ponúkajte
Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov, ktorých organizmus obsahuje menej tekutín.
Deťom, ktoré majú nedostatočne vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné vodu ponúkať.
Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru a kofeínu. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody.