Čaká ich modlitba so Svätým Otcom: Vyše tisíc gréckokatolíckych veriacich smeruje do Ríma
Aj gréckokatolíci, ako pútnici nádeje a odpustenia majú za čo prosiť i za čo ďakovať.
Vyše 1 500 veriacich z celej Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku spolu s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, rehoľníčkami a bohoslovcami sa v týchto dňoch vydáva na Jubilejnú púť do Večného mesta.
Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, program púte a návšteva štyroch hlavných pápežských bazilík spolu s prechodom cez sväté brány v Ríme sa uskutoční od piatka 24. do pondelka 27. októbra.
V rámci spoločných slávení sa uskutoční sobotná jubilejná audiencia, ako aj nedeľná modlitba Anjel Pána so Svätým Otcom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.
Netradičná NOVINKA: V prešovskej nemocnici pacientom hrala živá hudba PRIAMO pri lôžku
Tie školy majú odteraz špeciálnu zlatú značku: Prešovský kraj DOMINOVAL oceňovaniu
Konať sa budú viaceré archijerejské sväté liturgie, ktoré vyvrcholia liturgiou za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho.
Ich cirkev trpela
Pripravená bude možnosť prechodu svätou bránou vo všetkých štyroch pápežských bazilikách. V rámci programu sa uskutoční aj koncert Katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda z Košíc. Na púti sa zúčastnia aj najvyšší predstavitelia cirkvi zo Slovenska na čele s metropolitom vladykom Jonášom Maximom.
„Naša cirkev v minulosti veľmi trpela pre vernosť Svätému Otcovi. Biskupi a kňazi stratili slobodu, niektorí aj to najcennejšie – život. Veriaci nemali možnosť ísť sa pomodliť do svojho chrámu, či prijímať sviatosti vo svojej cirkvi. Ale Boh toto temné obdobie obrátil na vzkriesenie našej cirkvi, na nový rozkvet. Vlial do našich žíl svoju Božiu nádej – nádej, ktorá nezahanbuje! A preto aj my, gréckokatolíci, ako pútnici nádeje a odpustenia máme za čo prosiť i za čo ďakovať,“ uviedla v súvislosti s púťou hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Okrem vladyku Jonáša sa spoločnej púte k hrobom svätých apoštolov zúčastnia aj košický eparchiálny biskup Cyril Vasiľ a bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, spoločne s pomocným biskupom Milanom Lachom.
Prítomný bude aj emeritný biskup exarchátu v Toronte Marián Andrej Pacák a k slovenským gréckokatolíkom sa pripojí eparchiálny biskup Macedónskej gréckokatolíckej cirkvi Kiro Stojanov, spoločne s niekoľkými kňazmi a veriacimi Eparchie Zosnutia Presvätej Bohorodičky so sídlom v Strumici, ktorá má približne 10-tisíc veriacich.