Ľubomír Hudačko Správy

Bradatá HISTÓRIA o stavbách na sídliskách: Ako to bolo s prvými bytovkami v Prešove?

Od polovice 60. rokov sa začala uplatňovať nová panelová technológia výstavby. Ako prvé bolo ňou postavené sídlisko Duklianskych hrdinov na Záhradnej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Bradatá HISTÓRIA o stavbách na sídliskách: Ako to bolo s prvými bytovkami v Prešove?
Zdroj: Facebook.com/Krajské múzeum Prešov

Prvé činžiaky v Prešove boli postavené v 30. rokoch na Masarykovej a Plzenskej ulici. Koncom 40. rokov nasledovala výstavba sídliska Svoj domov na dnešnej Ševčenkovej ulici. Igor Lazorík z Krajského múzea v Prešove o tom informuje na sociálnej sieti.

„Dynamický priestorový rast mesta nastal po 2. svetovej vojne. Súvisel s rozsiahlou industrializáciou a prílevom obyvateľstva z vidieka. V 50. rokoch prebiehala výstavba, ktorého centrálnymi priestormi sa stali Pavlovičovo námestie a Ulica 17. novembra. Prevládala tam tehlová bytová výstavba,“ vysvetľuje ďalej Lazorík s tým, že od polovice 60. rokov sa začína uplatňovať nová panelová technológia výstavby.

Ako prvé bolo ňou postavené sídlisko Duklianskych hrdinov na Záhradnej ulici.

Potom sa ťažisko výstavby presunulo na pravý breh Torysy, kde sa postupne postavili rozsiahle Sídliská II. a III. „Koncom 70. rokov vzniklo menšie sídlisko Mier severne od historického jadra. A v 80. rokoch sa ťažisko obytnej výstavby presunulo do údolia Sekčova v juhovýchodnej časti územia. Tu vyrástol doposiaľ najväčší obytný súbor Sekčov. Menšie sídlisko bolo v 80. rokoch vybudované aj v mestskej časti Šváby,“ dodal na záver.

Na fotografii je výstavba sídliska Sekčov – prvá bytová jednotka, rok 1978

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM