Monika Földešiová Tlačové správy

Zbierka Biela pastelka v našom meste aj tento rok: Vyskúšajte, ako vyzerá vaše meno Braillovým písmom

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje trinásty ročník verejnej zbierky Biela pastelka určenej na pomoc ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím. Konať sa bude aj v našom meste.

Ilustračný obrázok k článku Zbierka Biela pastelka v našom meste aj tento rok: Vyskúšajte, ako vyzerá vaše meno Braillovým písmom
Zdroj: Dnes24.sk

Hlavným dňom verejnej zbierky je streda 24. septembra. V tento deň vykročia dobrovoľníci v bielych tričkách s logom zbierky do ulíc viac než 200 miest a obcí na celom Slovensku. Za príspevok do pokladničky odmenia verejnosť spinkou s vyobrazením bielej pastelky. Pomôcť je možné aj zaslaním SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti všetkých mobilných operátorov alebo vkladom na účet zbierky 4030016212/3100, a to až do konca roka. Zbierka je zapísaná v Registri verejných zbierok Ministerstva vnútra SR od 1. augusta do 31. decembra.

Biela pastelka sa koná pod záštitou herca Mariána Geišberga. Jej cieľom je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť samostatný život. Aj vďaka výnosu zbierky môžu odborníci bezplatne pomáhať pri výbere pomôcok, učiť Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou či pracovať na počítači, ktorý hovorí.

Tohtoročná zbierka sa snaží šíriť povedomie o Braillovom písme s využitím moderných technológií. „Na Facebooku Bielej pastelky je pomocou jednoduchej aplikácie Braillov prekladač možné zistiť, ako vyzerá vaše meno zaznačené v písme pre nevidiacich. Zdieľaním tohto špecifického zápisu podporíte myšlienku Bielej pastelky,“ hovorí hlavný koordinátor zbierky Stanislav Sokol z ÚNSS.

Biela pastelka je jednou z prvých zbierok realizovaných podľa nového Zákona o verejných zbierkach. Patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku. Nezávislí odborníci z tretieho sektora ju v hodnotení na portáli verejnezbierky.sk označili ako jednu z najdôveryhod­nejších u nás.

Hlavné podujatie Bielej pastelky sa koná v stredu 24. septembra na Námestí SNP v Bratislave. Verejnosť tu môže zažiť pár minút zo života nevidiacich a slabozrakých. Nebudú chýbať ukážky z výcviku vodiacich psov pre nevidiacich, špeciálne pomôcky pre zrakovo postihnutých či lúštenie maxi krížovky bielou pastelkou. Na koncerte od 15.00 h vystúpia aj nevidiaci speváci Maroš Bango a Radek Žalud z Českej republiky, Denis Lacho či Miriam Kaiser Band. Programom bude sprevádzať moderátorka Kristína Prekopová. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Vo viacerých mestách nebudú chýbať informačné stánky, v ktorých sa návštevníci dozvedia o činnosti Únie, kompenzačných pomôckach pre nevidiacich a slabozrakých i možnostiach prevencie. V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach ponúkneme návštevníkom bezplatné vyšetrenie očného pozadia, ktoré pomôže odhaliť vekom podmienenú degeneráciu makuly. Toto ochorenie je najčastejšou príčinou straty zraku vo vyššom veku. Merania sú realizované v spolupráci s generálnym partnerom verejnej zbierky Biela pastelka spoločnosťou Novartis Slovakia.

“Biela pastelka je pre mňa symbol spolupráce a tiež možnosť vidieť priamo do sveta tých, ktorí ho síce nevidia, no často o ňom vedia viac, než vidiaci. Preto je pre mňa i mojich kolegov z Novartisu cťou, že môžeme znovu stáť pri takom dobrom príbehu, aký Biela pastelka píše,“ hovorí Zsolt Kajtor, generálny riaditeľ Novartis Slovakia. “Práve dobré príbehy pacientov nás motivujú v práci. Vďaka liekom, ktoré stále zdokonaľujeme sa mnoho ľudí neponorí do tmy, ktorá by im ešte pred pár rokmi hrozila.”

Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.bielapastelka.sk alebo na Facebooku Bielej pastelky.

Biela pastelka v mestách
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM