Tlačové správy

Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?

Rozmýšľate, či zatepliť šikmú strechu minerálnou vlnou alebo PUR penou? Predtým, ako sa rozhodnete, mali by ste vedieť týchto 6 vecí.

Ilustračný obrázok k článku Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
Zdroj: Knauf Insulation

V poslednom období čoraz viac Slovákov využíva na zateplenie šikmej strechy striekanú PUR penu. Hoci sa ponuka na „chytrú izoláciu“ zdá na prvý pohľad výhodná, mnohí majitelia rodinných domov nevedia vopred niektoré dôležité fakty.

1.Tepelnoizolačné vlastnosti

Stavebné firmy ponúkajúce izolácie zo striekanej peny tvrdia, že oproti minerálnej vlne tepelne izolujú výrazne lepšie. Schopnosť tepelnej izolácie sa hodnotí parametrom lambda, teda súčiniteľom tepelnej vodivosti. Čím je nižší, tým lepšie materiál izoluje. Deklarovaná lambda minerálnych izolácií používaných na zateplenie šikmých striech sa pohybuje v rozmedzí λ = 0,030 – 0,040 W/mK. Na túto aplikáciu sa podľa stavbárov používajú mäkké striekané PUR peny s deklarovanou lambdou λ = 0,037 – 0,043 W/mK. Na prvý pohľad je jasné, že to žiadny tepelnoizolačný zázrak nie je, práve naopak, hodnoty PUR peny sú mierne vyššie.

2.Tepelné mosty

Dnes sa na zateplenie strechy používajú aspoň 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 30 cm. Druhá vrstva prekryje krokvy a zabráni tak tepelným mostom v konštrukcii. Riešenie s minerálnou vatou a parozábranou je dlhodobo overené praxou. Pri izolácii PUR penou sa bežne používajú hrúbky izolácie okolo 16 cm. Krokvy tak ostávajú nezakryté a znižuje sa účinnosť zateplenia tepelnými mostmi cez krokvy. V prípade nástreku peny v dvoch vrstvách však hrozí nespojitosť materiálov, vrchná vrstva sa odlupuje, ako dokazujú mnohé prípady z praxe.

Zdroj: Knauf Insulation

3.Ochrana pred parami z interiéru

Z vnútornej strany strechy je potrebné umiestniť účinnú a dobre upevnenú parozábranu, ktorá má ochrániť strešnú konštrukciu pred vlhkosťou z interiéru. Pri striekaní peny medzi krokvy je nutné spodnú vyčnievajúcu časť odrezať. Tým sa naruší difúzne uzavretý povrch a vlhkosť preniká do štruktúry peny. Žiadna striekaná pena nezaistí celoplošnú vzduchotesnosť. Pokiaľ sa toto podcení, každá netesnosť znamená výrazné tepelné straty a poškodenie drevených prvkov. V ochrane pred vlhkosťou teda vedie znovu riešenie s minerálnou vlnou a parozábranou.

4.Protipožiarna ochrana

Pri streche je nehorľavosť materiálov veľmi dôležitá. Všetky minerálne izolácie patria do triedy reakcie na oheň A1/A2, čiže sú nehorľavé. Striekané peny majú triedu reakcie na oheň C – E (podľa konkrétneho chemického zloženia). Sú vysoko horľavé, pri požiari sa z nich uvoľňuje silný toxický dym.

5.Skúsení majstri

Využívanie minerálnej izolácie a sadrokartónových systémov má u nás dlhú tradíciu. Na trhu je mnoho kvalifikovaných stavebných firiem preškolených od renomovaných výrobcov, na ktorých je možné aj obrátiť sa s žiadosťou o odbornú technickú radu. Naopak, PUR penu aplikujú často nekvalifikované stavebné firmy s malými skúsenosťami. Pri nesprávnej aplikácii hrozí, že pena zmenší objem a popraská, teda stratí tepelnoizolačnú schopnosť.

Zdroj: Knauf Insulation

6.Výhodná cena

PUR pena je niekoľkonásobne drahšia než minerálna vlna. Ak to z cenovej ponuky stavebnej firmy nie je jasné, potom sa snaží majiteľa domu ukrátiť na hrúbke izolácie alebo na iných položkách. Izolácia s použitím minerálnej vaty s porovnateľnými izolačnými vlastnosťami stojí užívateľa asi dva až trikrát menej ako izolácia penou.

www.ecose.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM