Rôzne

Záchytný tábor je v Humennom už takmer 10 rokov: Strážcovia poriadku neevidujú žiadny incident

Pre žiadateľov o azyl a osoby so štatútom utečenca poskytuje dočasnú strechu nad hlavou Záchytný tábor Humenné, ktorý sídli v priestoroch bývalých kasární pri vstupe do mesta. Zariadenie s kapacitou 524 osôb spravuje Migračný úrad Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Ilustračný obrázok k článku Záchytný tábor je v Humennom už takmer 10 rokov: Strážcovia poriadku neevidujú žiadny incident
Zdroj: Dnes24.sk

Žiadatelia o azyl sa zdržiavajú v tábore približne 21 až 30 dní. „Je to nevyhnutne potrebný čas na vykonanie vstupnej lekárskej prehliadky na zistenie prípadných cudzokrajných ochorení z dôvodu ochrany obyvateľov nášho štátu. Po ukončenej prehliadke a prvom pohovore so žiadateľom o azyl sú presúvaní do pobytových táborov migračného úradu, kde sa zdržiavajú až do času právoplatného ukončenia konania o udelení azylu,“ informovala Michaela Paulenová z MV SR.

Humenský tábor poskytuje žiadateľom o azyl ubytovanie, stravovanie, základné hygienické potreby, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, komplexnú sociálnu starostlivosť i psychologické poradenstvo. Organizuje pre nich zároveň výučbu slovenského jazyka, rôzne voľnočasové aktivity, fakultatívne výlety či návštevy múzeí v regióne. V Humennom momentálne prebývajú 12 žiadatelia o azyl, z toho sú štyri deti.

V tábore sa nenachádzajú žiadne ozbrojené zložky. Ochranu osôb a objektu zabezpečujú pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby. Zariadenie je zabezpečené exteriérovým kamerovým systémom. Žiadatelia o azyl môžu opustiť tábor po absolvovaní vstupného pohovoru a po ukončení lekárskej prehliadky. „Na základe krátkodobej priepustky sa môžu voľne pohybovať,“ ozrejmila Paulenová.

Cudzinci chodia na prechádzky a zúčastňujú sa aj kultúrnych či športových podujatí. „Mestská polícia neeviduje žiadny incident ani problémy súvisiace s pohybom cudzincov v našom meste, ktorí sú v danom čase evidovaní v Záchytnom tábore v Humennom," uviedla Jana Bardzaková z tlačového oddelenia radnice.

Cudzinci so štatútom utečenca sú v Humennom umiestňovaní na dlhší čas ako žiadatelia o azyl. Ide o takzvaných presídlencov – osoby pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Po niekoľkých mesiacoch strávených na Slovensku sú presúvaní do tretích krajín, napríklad do USA či Kanady.

Humenským zariadením prešlo doteraz viac ako 800 utečencov z Palestíny, Somálska, Eritrey, Afganistanu, Etiópie, Sudánu a Iraku. „Poslednou početnejšou skupinou bolo 150 osôb zo Somálska a Etiópie. Momentálne sa v zariadení nachádza osem osôb pod ochranou UNHCR," priblížila Paulenová s tým, že k prvému presídľovaciemu tranzitu došlo v roku 2009. Slovensko vtedy poskytlo útočisko počas pol roka 98 utečencom z Palestíny.

So Záchytným táborom Humenné spolupracuje dlhodobo aj humenská Nemocnica Svet zdravia (SZ). Pacientov s diagnózami, ktoré presahujú odborné zameranie nemocnice, prevážajú do špecializovaných zariadení v Košiciach alebo v Michalovciach. „S cieľom zabezpečiť kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov prechádza personál humenskej nemocnice odbornými školeniami pre kontakt s migrantmi alebo na protiepidemio­logické opatrenia. Momentálne neevidujeme zvýšený počet pacientov z cudzích krajín,“ informoval hovorca siete nemocníc SV Tomáš Kráľ.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM