Za dobrodružstvom do Polonín? 4 nové miesta, kde môžete prenocovať
Dobrá správa pre milovníkov prírody. Turisti môžu v Národnom parku (NP) Poloniny prenocovať na štyroch nových miestach.
Reč je o 4 nových prístreškoch, kde môžu turisti prenocovať bez toho, aby porušovali zákon o ochrane prírody a krajiny. Vybudovali ich v katastri obcí Stakčín, Runina, Zboj a Nová Sedlica. Informoval o tom riaditeľ Správy NP Poloniny v Stakčíne Mário Perinaj. Dôvodom ich realizácie bol fakt, že pôvodné dve stavby nachádzajúce sa v lokalitách Ruské sedlo a sedlo pod Čierťažou boli v havarijnom stave. „Nespĺňali svoj pôvodný účel, aj z hľadiska estetiky vyzerali veľmi zle,“ vysvetlil.
Kde sú?
Prístrešky sa nachádzajú na trase turistického chodníka dlhého približne 50 kilometrov. Ten vedie z Osadného až po Kremenec (1210 m.n.m.), ktorý je zároveň miestom stretu slovensko-poľsko-ukrajinskej hranice. „Fyzicky tento úsek človek nie je schopný prejsť počas jedného dňa,“ vysvetlil Perinaj. Preto vytvorili turistom podmienky na to, aby mohli v NP prenocovať bez toho, aby porušovali zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje stanovať, ale aj táboriť mimo miest na to určených.
Celá trasa je podľa slov riaditeľa rozdelená na tri tretiny. „Rozhodli sme sa tie stavby obnoviť v pôvodnom štýle, aby sme zachovali ráz, ktorý tam už niekto vniesol. Doplnili sme tiež dve lokality,“ vysvetlil s tým, že ak turista z Ruského sedla prejde na Ďurkovec a nevládze dôjsť k prístrešku, ktorý sa nachádza v sedle pod Čierťažou, môže zísť do obce Runina, kde prenocuje. Podobnou zastávkou medzi sedlom pod Čierťažou a Kremencom je útulňa v Zboji. Vo vnútri drevenej stavby sa nenachádza žiaden nábytok, vyspí sa tu aj desať ľudí.
Ďalšie plány
„V budúcom roku plánujeme do prístreškov umiestniť kroniku, ktorá by bola na jednej strane pamiatkou, na druhej strane by dokumentovala obsadenosť útulní,“ vysvetlil Perinaj s tým, že by pri stavbách ešte chceli vybudovať stôl a dve lavičky, aby si mali turisti kde posedieť. Hlavným cieľom prístreškov je podľa riaditeľa to, aby sa návštevník v parku cítil dobre. „Jeho vďakou bude to, že sa k prírode bude správať úctivo a odpadky, ktoré tu vyprodukuje, si odtiaľto aj odnesie,“ doplnil.
Výstavbu realizovala Štátna ochrana prírody SR v rámci projektu Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch.
Národný park Poloniny na Slovensku vznikol v roku 1997. Predstavuje najväčší komplex pralesov. Jeho názov je odvodený od ukrajinského pomenovania horských lúk, ktoré vznikli ľudskou činnosťou. Pýši sa unikátnou bohatou drevenou architektúrou, predovšetkým cerkvami zo 17. a 18. storočia.