Samospráva

Voľba nového kontrolóra v Humennom: V hre je sedem kandidátov, poznáme ich mená

Na pondelkovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Humennom sa uskutoční voľba nového hlavného kontrolóra mesta na obdobie rokov 2014 až 2020. O túto funkciu má záujem celkovo sedem kandidátov.

Ilustračný obrázok k článku Voľba nového kontrolóra v Humennom: V hre je sedem kandidátov, poznáme ich mená
Zdroj: Dnes24.sk

V uplynulých dňoch zasadala na pôde radnice komisia zložená z poslancov MsZ a zamestnancov mesta, ktorá skontrolovala doručené písomnosti od jednotlivých záujemcov o kandidatúru na post kontrolóra.

„Komisia skonštatovala, že všetci uchádzači splnili požadované podmienky a predložili doklady potvrdzujúce predpoklady na výkon funkcie hlavného kontrolóra mesta,“ informovala hovorkyňa radnice Michaela Slivková Kirňaková.

O post hlavného kontrolóra majú záujem títo kandidáti: Miroslava Bilecová, Andrea Janíková, Michal Kurťák, Magdaléna Lukáčová, Štefan Tichý, Gabriela Želizňáková a opätovne aj dosluhujúca kontrolórka mesta Jana Čandová.

Hlavného kontrolóra volí MsZ na obdobie šiestich rokov. Na jeho zvolenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.

„Ak ani jeden z kandidátov takúto väčšinu nezíska, poslanci na tom istom zasadnutí vykonajú druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov z prvého kola. V druhom kole je zvolený kandidát s najvyšším počtom platných hlasov,“ vysvetlila Slivková Kirňaková.

Aká je funkcia kontrolóra?

Kontrolór mesta dohliada nad zákonnosťou či efektívnosťou pri hospodárení a nakladaní s majetkom samosprávy, ako aj s majetkom, ktorý užíva podľa osobitných predpisov. Kontroluje zároveň príjmy, výdavky a finančné operácie mesta, vybavovanie sťažností a petícií, dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane nariadení mesta, plnenie uznesení MsZ a ďalších úloh radnice a mestských organizácií.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM