Správy

Vodiči SAD na východe na to čakali: Na zvýšenie platov im pôjde vyše 1,5 miliónov eur

Mzdy vodičov prímestskej autobusovej dopravy porastú. Prešovský samosprávny kraj od 1.4. pristupuje k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči SAD na východe na to čakali: Na zvýšenie platov im pôjde vyše 1,5 miliónov eur
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Vodiči a prevádzkový personál prímestskej dopravy v kraji si prilepšia. Prešovská župa vyčlenila od prvého apríla na zvýšenie ich miezd takmer 1,5 miliónov eur. Redakciu Dnes24.sk o tom informovala Lea Heilová z Oddelenia komunikácie a propagácie.

Mzdy vodičov prímestskej autobusovej dopravy v najbližšom období porastú.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž od 1. apríla pristupuje k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov. Ide o tzv. EON v položke priame mzdy a odvody z miezd (mzdy vodičov) a iné náklady – mzdy technicko-hospodárskych zamestnancov.

Šieste zvyšovanie

„Do konca tohto roka sme vyčlenili na zvýšenie miezd takmer 1,5 miliónov eur, z toho na mzdy vodičov takmer 1,3 miliónov eur a na mzdy technicko-hospodárskych zamestnancov zhruba 213-tisíc eur. Celkovo ide už o šieste zvyšovanie miezd vodičov od roku 2018,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodal, presné zvýšenie miezd bude závisieť od výkonov, druhu turnusu, fondu pracovného času a ďalších prevádzkových charakteristík výkonu vodiča.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Na mzdy vodičov je však v konečnom dôsledku vyčlenená takmer polovica fixných nákladov na vykonaný kilometer tejto služby, čo predstavuje 44 %, pri celkových nákladoch je to tretina, približne 34 %.

Kde si prilepšia

„Zvýšenie miezd vodičov sa dotkne všetkých dopravcov PSK, teda SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. Aktuálne zamestnávajú títo dopravcovia viac ako 640 vodičov a zhruba sto technicko-hospodárskych zamestnancov,“ doplnila Heilová.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM