Rôzne

Vihorlatská hvezdáreň sa zapojí do nového projektu: Jeho cieľom predpoveď prírodných katastrof!

Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) schválilo počas svojho dnešného zasadnutia spolufinancovanie cezhraničného projektu, na ktorom sa chce podieľať Vihorlatská hvezdáreň v Humennom spolu s ďalšími partnermi z okolitých krajín.

Ilustračný obrázok k článku Vihorlatská hvezdáreň sa zapojí do nového projektu: Jeho cieľom predpoveď prírodných katastrof!
Zdroj: Webnoviny.sk

Jeho hlavným cieľom je zlepšenie systému prognózovania a informovania o výstrahách pred mimoriadnymi poveternostný­mi javmi.

Projekt Kozmického systému včasného varovania má byť prínosom hlavne pri predpovedaní prírodných katastrof na základe využitia satelitných technológií v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajine.

Metóda z Užhorodu

„Experti z Užhorodskej národnej univerzity vyvinuli metódu, ako meraním zdržania signálu GPS určovať množstvo vodnej pary vo vzduchovom stĺpci. Kombináciou získaných dát a meteorologickými meraniami je možné prispieť k presnejšiemu modelovaniu atmosférických situácií podobne, ako sa to robí v systéme E-GVAP, Európskej siete meteorologických služieb, fungujúcom v západnej Európe,“ uvádza sa v materiáloch k schválenému uzneseniu zastupiteľstva.

Podľa ďalších informácií má projekt zabezpečiť financovanie potrebného technického a softvérového vybavenia pre zber a spracovanie dát, ich distribúciu cieľovým užívateľom, čiže meteorologickým službám jednotlivých zúčastnených krajín. Projekt ráta aj s prezentačnými a publikačnými aktivitami a tréningami obsluhy siete.

PSK a ich 5%

Celková suma oprávnených nákladov projektu je 537.610,80 eura. Predbežná čiastka oprávnených nákladov Vihorlatskej hvezdárne je na úrovni 88.558,55 eura. Zastupiteľstvo PSK dnes schválilo päťpercentné spolufinancovanie nákladov slovenskej strany projektu vo výške 4427,93 eura.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM