Veronika Hunyadiová Správy

Viete, ako zbierať kuchynský odpad? Nezabúdajte na správne vrecká!

Technické služby mesta Humenné upozorňujú na zásady zberu bioodpadu. Na čo si dať najväčší pozor?

Ilustračný obrázok k článku Viete, ako zbierať kuchynský odpad? Nezabúdajte na správne vrecká!
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Od januára do konca júna 2021 Technické služby mesta Humenné (TS HE) vyzbierali 86,04 ton kuchynského odpadu zo Sídliska III, kde sa začal pilotný zber.

Jedna chyba

Na začiatku roka sa do domácností rozdali košíky a kompostovateľné vrecká. Na odpadových stojiskách sú na bioodpad k dispozícii hnedé nádoby. Kuchynský odpad technické služby vyvážajú do Sniny, kde sa nachádza kompostáreň s fermentorom.

Humenčania tento spôsob separovania privítali. Technické služby mesta Humenné však upozorňujú na problém igelitových vreciek alebo tašiek, ktoré občania používajú ako náhradu za kompostovateľné.

„Igelitové vrecká/tašky nie sú v hnedých nádobách prípustné. Je potrebné, aby bol kuchynský odpad vysypaný a igelitové vrecko či taška, keďže je už znečistená, odhodená do komunálneho odpadu. Kompostovateľné vrecia je možné zakúpiť v drogériách a niektorých supermarketoch," vysvetlila Dagmar Krajníková, zástupkyňa riaditeľa TS HE.

Vyšší poplatok

V prípade akútneho nedostatku môžu predsedovia spoločenstva vlastníkov bytov či domovníci kontaktovať Technické služby mesta a zamestnanci im vrecká na odpad doručia. Jedno balenie obsahuje 25 kompostova­teľných vreciek. Ich veľkosť je prispôsobená na vedierka určené na odpad.

„Ak nedôjde k náprave problému s igelitovými taškami/sáčkami, hrozí, že firma na zhodnotenie tohto odpadu zdvihne zmluvný poplatok za zhodnotenie, čo by mohlo mať časom negatívny dopad na poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad,“ doplnila Dagmar Krajníková.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM