Rôzne

VIDEO: Na Domaši sa činia kováči. Jej okolie budú zdobiť monumentálne diela z kovu!

V rekreačnej oblasti Domaša - Dobrá tvoria na minikováčskom sympóziu počas tohto týždňa šiesti kováči z celého Slovenska tri monumentálne diela z kovu.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Na Domaši sa činia kováči. Jej okolie budú zdobiť monumentálne diela z kovu!
3
Galéria
Zdroj: TASR

Diela budú zdobiť okolie i brehy tejto rekreačnej oblasti. „Najväčšou sochou je projekt Stroskotaná bárka,“ priblížil jeden z účastníkov sympózia, kováč z Prešova Michal Kačmár. Verejnosť ju bude môcť vidieť na príjazdovej križovatke v smere od obce Detrík. „Druhá socha, Stratená kotva, bude umiestnená na ďalšej križovatke na trávnatej ploche,“ spomenul s tým, že výsledok posledného projektu, takzvaná Domašská panna, bude na pláži. „Ľudia si ju budú môcť pohladkať, odfotiť sa s ňou,“ doplnil.

Dve skupinky

Sympózium je rozdelené na dve skupinky. Prvá je podľa Kačmára takzvaná majstrovská základňa, ktorú tvoria bývalí študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. „Majú vlastné dielne, vlastné tvorby, niektorí skončili vysoké školy sochárskeho zamerania,“ vysvetlil. Druhá polovica sú študenti, ktorí aktuálne študujú na spomínanej škole v odbore umelecký kováč. „Prebieha tu výmena skúseností, poznatkov z praxe, trošku edukácia, trošku vnorenie sa do toho životného štýlu kováčov pre tých mladších študentov a my zase si vymieňame tie profesionálnejšie zážitky už priamo z nejakých atypických zákaziek alebo veľkorozmerných projektov, ako je napríklad aj tento,“ priblížil.

Zdroj: Dnes24.sk

Krásne remeslo

Kováčstvo je podľa jeho ďalších slov remeslo ťažké, špinavé, ale veľmi krásne. „To sa rokmi nemení, pretože my všetci, čo sme tu, využívame staré, tradičné technológie, aj keď si pomáhame novodobými, ale stále je to o tom búchaní kladivom, o nahrievaní vo vyhni,“ spomenul s tým, že rozdiel medzi dneškom a minulosťou je asi v tom, že predtým si kováčstvo ľudia viac vážili. „V dnešnej dobe sa veľmi často človek stretáva s tým, že ľudia nevedia oceniť remeselnú či výtvarnú hodnotu tých výrobkov a taktiež veľa ľudí nevie rozoznať rozdiel medzi zváranou bránou z čínskych, tureckých alebo poľských polotovarov a medzi bránou, ktorá je ručne robená z plného železa, za ktorou sa skrýva mnoho hodín, dní driny, navrhovania, kreslenia a poctivej remeselnej kováčskej roboty,“ skonštatoval.

Podľa Kačmára, ktorý má za sebou už aj niekoľko vlastných sympózií, ide v tomto prípade o nultý ročník zrealizovaný na podnet starostu Kvakoviec. Pokračovaniu v ďalších rokoch sa v prípade záujmu a podpory nebránia.

Projekt podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Na Domaši pribudnú megadiela: Stroskotaná bárka, Stratená kotva i Domašská panna
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM