Rôzne

V jari je to najhoršie, humenskí hasiči vyzývajú: Tieto pravidlá treba dodržiavať!

Lesné požiare každoročne zničia alebo poškodia veľkú plochu lesov. Medzi najčastejšie príčiny ich vzniku patrí vypaľovanie starej suchej trávy a zbytkov po jarnom upratovaní či kladenie ohňa v prírode. Upozorňujú na to humenskí hasiči. Prečo práve teraz?

Ilustračný obrázok k článku V jari je to najhoršie, humenskí hasiči vyzývajú: Tieto pravidlá treba dodržiavať!
Zdroj: TASR

Najviac lesných požiarov vzniká práve v jari, keď sa v prírode nachádza veľké množstvo suchej trávy, lístia, ihličia a rákosia. „Neopatrnosť a nedbalosť ľudí pri vypaľovaní trávy ale aj zakladanie ohňov v prírode sú najväčšími rizikami vzniku požiarov v jarnom období,“ dvíhajú varovný prst príslušníci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Humennom.

Zároveň žiadajú ľudí, aby rešpektovali zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov. Vyzývajú taktiež k tomu, aby nepoužívali otvorený oheň a nefajčili na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom.

Humenskí hasiči upozorňujú i na fakt, že spôsobenie požiaru je porušením platných predpisov, čo môže byť nakoniec kvalifikované ako priestupok alebo aj trestný čin. Samotné okresné riaditeľstvo HaZZ môžu v prípade porušenia povinností fyzických osôb vyplývajúcich zo zákona o ochrane pred požiarmi, uložiť v blokovom konaní pokutu do výšky 100 eur a v priestupkovom konaní až do výšky 331 eur.

A keď sme už v prírode a rozhodneme sa založiť si oheň, je potrebné podľa hasičov dodržiavať tieto pravidlá:

  • Oheň zakladať iba na vyhradených miestach na to určených.
  • Oheň nezakladať pri fúkaní vetra a pri dlhotrvajúcom suchom počasí – porast v okolí ohniska je príliš suchý a môže sa ľahko zapáliť.
  • Pred odchodom skontrolovať stav ohniska a oheň dôkladne dohasiť (poliať vodou prípadne zasypať zeminou), pahreba nesmie obsahovať žeravé uhlíky, ktoré by sa mohli vplyvom vetra znova rozhorieť.
  • V prírode nezahadzovať sklenené veci, ohorky z cigariet.
  • Je potrebné byť na prípadný požiar pripravený (voda, piesok a pod.,).
  • Ak sa oheň nepodarí uhasiť vlastnými silami, je potrebné privolať hasičskú jednotku – linka tiesňového volania č. 150, 112.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM