Samospráva

V Humennom sa po 40 rokoch končí príbeh jednej školy: Prečo ju rušia a čo bude so žiakmi?

Po takmer 40 rokoch svojho fungovania zanikne v Humennom národnostná škola s vyučovacím jazykom ukrajinským, ktorá bola jedinou svojho druhu na území Zemplína.

Ilustračný obrázok k článku V Humennom sa po 40 rokoch končí príbeh jednej školy: Prečo ju rušia a čo bude so žiakmi?
Zdroj: Dnes24.sk

„Táto škola má dlhodobo finančné problémy a veľmi nízky počet žiakov, čoho dôkazom bol aj tohtoročný zápis do 1. ročníka, kde sa žiaci neprihlásili. Škola tak stratila na perspektíve,“ uviedol Kamil Kobak z tlačového referátu radnice.

Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) internátna s vyučovacím jazykom ukrajinským sídlila dlhé desaťročia na Lesnej ulici. V roku 2013 odsúhlasili poslanci mesta presťahovanie školy okrem internátu a materskej školy do priestorov ZŠ Kudlovská. Za prvotným presťahovaním, ako aj zrušením národnostnej školy, ktoré odsúhlasilo v týchto dňoch humenské mestské zastupiteľstvo, bola okrem straty záujmu o toto vzdelávacie zariadenie aj jeho nákladná prevádzka.

„Táto škola bola dlhodobo mestom Humenné vysoko dofinancovaná. V roku 2009 to bolo 14 177 eur, v roku 2012 – 52 710 eur a v roku 2014 sa suma vyšplhala na 57 969 eur. Naopak klesajúce čísla sú pri počte žiakov. Kým v školskom roku 2008/09 to bolo 123 žiakov, v školskom roku 2011/12 ich počet klesol na 78 a v tomto školskom roku je počet žiakov spolu len 47,“ vyčíslil Kobak.

Ako uviedol, v druhom polroku aktuálneho roka odišlo päť žiakov školy do zahraničia. Deviaty ročník ukončí sedem žiakov a predpokladaný počet detí na škole v budúcom školskom roku je 30. „Aj na základe týchto skutočností bude potrebné v roku 2015 spolu dofinancovať túto školu čiastkou viac ako 80 000 eur,“ podčiarkol Kobak.

Poslanci mesta odobrili vyradenie národnostnej ZŠ zo siete škôl a školských zariadení spolu s jej internátom, jedálňou a školským klubom k 31. augustu tohto roka. Na pôvodnej adrese školy by však mala od septembra 2015 naďalej fungovať MŠ aj s jedálňou.

Po zániku národnostnej školy sú jej žiakov ochotné prijať ZŠ Kudlovská a ďalšie humenské ZŠ. Mesto zabezpečí podľa Kobakových slov v prípade záujmu pre žiakov vyučovanie ukrajinského jazyka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM