Jakub Forgács Rôzne

Tajomné lietadlo nad východným Slovenskom. Exminister obrany: Bol to americký vojenský stroj!

Tajomné lietadlo, ktoré v sobotu a v pondelok lietalo nad územím východného Slovenska, bol podľa poslanca Národnej rady a exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) americký Hercules C 130 s americkou posádkou. Informoval o tom na dnešnom brífingu.

Ilustračný obrázok k článku Tajomné lietadlo nad východným Slovenskom. Exminister obrany: Bol to americký vojenský stroj!
Zdroj: TASR

O tajomnom lietadle, ktoré lietalo nad východným Slovenskom, konkrétne nad územím Spiša, informovala televízia TA3 v pondelok. Citovala svedkov, podľa ktorých išlo o obrovský štvormotorový stroj, ktorý letel nízko nad zemou a dokonca mal otvorené dvere do nákladového priestoru.

Americké lietadlo Hercules C 130

Televízia získala aj vyjadrenie Ministerstva obrany SR. „V uvedenom priestore Vzdušné sily Ozbrojených síl SR nevykonávali žiaden výcvik,“ reagoval v pondelok Martin Čambalík, riaditeľ Komunikačného odboru Ministerstva obrany SR.

„Išlo o americké lietadlo Hercules C 130. Je to nákladné lietadlo na vojenské účely, americkej výroby. Toto lietadlo musí mať a podľa mojich informácií aj má podaný letový plán a lieta z jedného nemenovaného mesta,“ uviedol dnes Galko.

Podľa jeho informácií išlo o prípad takého typu letu, keď pilot letí za vidu a orientuje sa pomocou objektu na zemi. „Zo záberov sa zdá, že predpisy boli dodržané a neletelo nižšie ako 300 metrov,“ poznamenal Galko. V takomto prípade je lietadlo podľa neho povinné kopírovať terén a riadiť sa vizuálne. V prípade, že v jeho okolí sa nachádzajú nejaké ďalšie stroje, tak toto lietadlo je na to upozorňované. Napriek tomu, že nie je na radare, je v spojení s riadiacim letovej prevádzky. „Samozrejme, že o tejto činnosti je informované aj ministerstvo obrany. Deje sa to so súhlasom ministerstva obrany a činnosť vojenského lietadla nad územím Slovenskej republiky musí byť nahlásená,“ uviedol poslanec.

Galko: Takto sa cvičí výsadok

Skutočnosť, že lietadlo letí v takej nízkej výške a s otvorenými dverami, je podľa Galka taktiež úplne normálna. „Takto sa cvičí výsadok, či už materiálu alebo vojakov. Inak sa lietadlo správa, keď letí s otvorenými dverami a inak so zatvorenými dverami,“ vysvetlil.

Galko na brífingu kritizoval Ministerstvo obrany SR za nedostatočné informácie o lietadle. „USA sú naši spojenci a k nim sa treba prihlásiť a nielen s nimi robiť biznis. Pokiaľ sme a chceme byť plnohodnotným členom NATO, tak sa nemôžeme v záujme získania nejakých hlasov vyhýbať slovám ako americký, spojenci, USA a pod.,“ uzavrel.

Ministerstvo o prelete lietadla

„Prelet lietadla nad územím SR bol súčasťou vopred plánovanej a dlhodobo riadne koordinovanej výcvikovej aktivity spojeneckých vzdušných síl. Nejde teda o náš výcvik,“ uviedol vo svojom stanovisku Komunikačný odbor Ministerstva obrany SR. Takéto prelety sú podľa neho vykonávané po štandardnom ohlasovacom a schvaľovacom režime pre prelety vojenských lietadiel nad územím členských štátov NATO.

„Na aktuálne prelety boli vydané riadne diplomatické povolenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v koordinácii so Vzdušnými silami Ozbrojených síl SR. Prelety boli riadne plánované a vopred koordinované s civilnými a vojenskými orgánmi Českej republiky, orgánmi riadenia civilnej letovej prevádzky nad územím SR, Ministerstvom obrany SR a Vzdušnými silami OS SR,“ informoval komunikačný odbor.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM