Veronika Ondo-Cholewová Správy

S utečencami z Ukrajiny prichádzajú aj zvieratá: STOVKY mačiek a psov

Na Ukrajinu už bolo vyvezených viac ako 10-tisíc ton humanitárnej pomoci a z Ukrajiny prepravených tisícky zvierat do bezpečia na územie Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku S utečencami z Ukrajiny prichádzajú aj zvieratá: STOVKY mačiek a psov
Foto: Veronika Ondo-Cholewová

Finančná správa pripravila prehľad štatistických údajov o množstve prepravenej humanitárnej pomoci adresovanej Ukrajine aj o premiestňovaní spoločenských zvierat. Tieto údaje sú aktualizované denne a verejnosť ich nájde na transparentnom Open Data portáli finančnej správy.

„Cez hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli smerujú na Ukrajinu tisíce ton humanitárnej pomoci. Za obdobie od 1.3.2022 do 23.3.2022 pres­túpilo hranice 2 861 vozidiel, ktoré na Ukrajinu prepravili už 10 242 ton humanitárnej pomoci,“ informovala Finančná správa SR.

Psy a mačky

Opačným smerom z Ukrajiny do EÚ spolu s cestujúcimi prichádzajú aj spoločenské zvieratá, najmä psy a mačky. Tie sú prepravované nielen v sprievode ich majiteľov ale aj rôznymi organizáciami a aktivistami venujúcimi sa záchrane zvierat.

Za obdobie 24.2.2022 do 23.3.2022 bolo cez cestné aj železničné hraničné priechody na našej východnej hranici prepravených 2 062 spoločenských zvierat, z toho 612 mačiek a 1 450 psov.

Z Ukrajiny

Chcete mať viac info?

Snahou finančnej správy je poskytnúť verejnosti všetky potrebné informácie týkajúce sa prepravy tovaru cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu. Už v prvých dňoch po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine pripravila finančná správa špeciálnu podstránku na portáli finančnej správy, kde sú k dispozícii všetky informácie o colných predpisoch, ktoré je potrebné dodržiavať.

„Verejnosti je k dispozícii call centrum finančnej správy na telefónnom čísle 048 / 43 17 222, kde je možné smerovať otázky občanov týkajúce sa nielen prepravy humanitárnej pomoci a premiestňovania spoločenských zvierat. Všetky potrebné informácie sú verejnosti k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk špeciálnej podstránke k situácii na Ukrajine a aj na sociálnych sieťach,“ doplnili z finančnej správy.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM