Rôzne

Zväz Rusínov-Ukrajincov SR: Toto si myslia o postupe Ruska

Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky apeluje a vyzýva najvyššie orgány SR, aby odsúdili vojenské zasahovanie Ruska na Ukrajine. Najvyšším predstaviteľom štátu adresovali list.

Ilustračný obrázok k článku Zväz Rusínov-Ukrajincov SR: Toto si myslia o postupe Ruska
Zdroj: Dnes24.sk

„Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky s hlbokým znepokojením sleduje situáciu na Ukrajine a najmä zasahovanie Ruskej federácie do vnútorných záležitosti nášho východného suseda. Vývoj situácie nás znepokojuje tým viac, že Zväz Rusínov-Ukrajincov SR má úzke väzby na Ukrajinu a aktívne s ňou spolupracuje najmä v oblasti kultúry. Preto vyzývame najvyššie orgány Slovenskej republiky, aby odsúdili vojenské zasahovanie Ruskej federácie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu a aby maximálnou mierou prispeli k diplomatickému riešeniu tohto konfliktu,“ informoval predseda Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov SR Peter Sokol.

Postup Ruska je podľa jeho slov v rozpore s Chartou Organizácie Spojených národov. Využívanie vojenskej sily na území cudzieho štátu je porušovaním medzinárodného práva a rozhodne neposilňuje mier a bezpečnosť v Európe a nie je ukážkou riešenia sporov v 21. storočí.

List s výzvou na odsúdenie konania Ruska adresoval zväz prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi, premiérovi Robert Ficovi a podpredsedovi vlády a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM