Rôzne

Rómsku osadu v Humenskom okrese pretestujú na COVID-19 špecialisti ministerstva

Obyvateľov rómskej osady v Zbudskom Dlhom v okrese Humenné pretestujú na COVID-19. Čo povedal starosta?

Ilustračný obrázok k článku Rómsku osadu v Humenskom okrese pretestujú na COVID-19 špecialisti ministerstva
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Výskyt ochorenia COVID-19 v rómskej osade v obci Zbudské Dlhé v okrese Humenné, ktorej obyvatelia žijú v úzkom súžití, priviedol regionálnych hygienikov k rozhodnutiu pretestovať tamojšiu populáciu. Ako uviedol starosta obce František Kopej, špecializovaný tím ministerstva zdravotníctva na testovanie obyvateľov marginalizovaných komunít by tak mal urobiť v sobotu 16. januára.

PCR testy

„Bude sa testovať nie antigénovými, ale PCR testami. Potom už budeme vedieť presne, ktorí obyvatelia sú pozitívni,“ povedal Kopej.

Podľa jeho informácií je v osade aktuálne pozitívnych len do desať spomedzi jej 540 obyvateľov, príznaky ochorenia však majú aj ľudia, ktorým vyšli antigénové testy negatívne. Situáciu v osade však nevidí „drasticky“ aj napriek tomu, že tam už v súvislosti s ochorením COVID-19 zomreli traja jej obyvatelia. „Boli to všetko ľudia, ktorí mali sprievodné ochorenia ako cukrovka, vysoký tlak a veľká nadváha," ozrejmil.

Záujem

Aby sa zamedzilo šíreniu nákazy medzi širšiu populáciu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom vydal v pondelok (11. 1.) vyhlášku, ktorou obci nariadil zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení, izolácie v domácom prostredí osobám pozitívnym na ochorenie COVID-19, ako aj všetkým osobám, ktoré s nimi boli v úzkom kontakte.

Aj keď tak obec v súčinnosti s Policajným zborom robila, hygienici sa vzhľadom na život „v úzkom súžití“ spojený s trávením času v spoločných priestoroch, a tiež pre sťaženie procesu určovania úzkych kontaktov rozhodli obyvateľov osady pretestovať. „Prijatými opatreniami sa môže zamedziť nekontrolovateľnému šíreniu nákazy a prispieť k ochrane zdravia obyvateľov v lokalite i nad rámec nej,“ ozrejmila rozhodnutie hygienikov pretestovať obyvateľov osady hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Miestni Rómovia sa podľa Kopeja testovať chcú. „Žiadajú, aby sa testovali. Chcú sa slobodne pohybovať, tiež potrebujú ísť k lekárovi, na nákupy a podobne," uzavrel.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM