Prírodná dominanta ako ju nepoznáte: TOP 5 zaujímavostí o Sninskom kameni
Vedeli ste, že Sninský kameň je tak trochu aj humenský? Jeho vrchol sa totiž nachádza v okrese Humenné...
Sú vlastne dva. Plošne rozsiahlejší Veľký Sninský kameň – 998 m n. m. a vyšší Malý Sninský kameň 1006 m n. m. Skalné útvary, ktoré sú pozoruhodnosťou sami o sebe a turistov lákajú aj čarokrásnymi pohľadmi na Cirochu, Morské oko či okolité lesy.
Obe tieto skalné plošiny aj s okolím boli v roku 1982 vyhlásené za prírodnú pamiatku Sninský kameň. Ten drvivá väčšina našincov zaiste mala tú česť vidieť aj na vlastné oči. Prečítajte si ale o ňom teraz výber tých najzaujímavejších informácií a spoznajte ho aj z ďalšieho pohľadu.
Viete o tomto?
- Najvyšší bod Sninského kameňa sa nachádza v katastrálnom území Valaškovce-Sever a teda v Humenskom okrese. (skgeodesy.sk)
Je súčasťou hneď dvoch náučných chodníkov a to Remetské Hámre – Morské oko a Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky.
- Fenoménom je kontrast medzi jeho chladnou a vlhkou severnou stranou, ktorá je chudobná na rastlinstvo a teplou južnou stranou, s bohatou ponukou rastlín rôznych druhov. (severovychod.sk)
V prípade priaznivého počasia je zo Sninského kameňa pekne vidieť dokonca aj Vysoké Tatry. Dôkaz si môžete pozrieť tu.
- No a zaujímavé sú aj legendy o jeho vzniku. Podľa jednej z nich sa v dávnych vekoch pohneval čert na ľudí v danej oblasti, že budujú cerkvi, a tak vzal z mora obrovský kameň a chcel ním celú túto zem zadusiť. V tom však zakikiríkal kohút, čert sa zľakol a pustil kameň na zem, ktorý sa zapichol do zeme a takto je tam dodnes. Aj preto ho niektorí nazývajú diablov symbol. (zemplinskehamre.sk)
Foto: ilustračné