Rôzne

Priaznivci vojenskej histórie zbystrite pozornosť: Stredisko vojnových dejín má ďalšie cenné artefakty

Výstavné priestory informačného strediska v Humennom, ktoré približuje svojim návštevníkom dejiny prvej svetovej vojny, doplnili v uplynulých mesiacoch o ďalšie cenné artefakty. Jeho novým lákadlom je zároveň výstava obrazov s vojnovou tematikou.

Ilustračný obrázok k článku Priaznivci vojenskej histórie zbystrite pozornosť: Stredisko vojnových dejín má ďalšie cenné artefakty
Zdroj: Dnes24.sk

„Teší nás, že verejnosť sa aktívne zapája do činnosti nášho centra. Okrem historických predmetov, ktoré sme získali vlastnou zberateľskou činnosťou, nám niekoľko ďalších venovali v uplynulých mesiacoch naši priaznivci. Ide o pozostalosti po ich predkoch, ktoré sú pre nás veľmi cenné, z hľadiska koncipovania ďalších zaujímavých výstav. Obzvlášť si ceníme spomienky vojakov, ktoré môžeme použiť pri našej odbornej činnosti,“ konštatoval spoluzakladateľ strediska Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.

Školský zošit i drevená lyžička

Z posledných prírastkov informačného strediska, ktoré uviedli do života vlani v apríli, spomenul napríklad školský zošit dôstojníka, v ktorom sú zapísané podrobné poznámky k výučbe. „Je to naozaj vynikajúci študijný materiál,“ zhodnotil Drobňák. Pestrú zbierku vojenských artefaktov strediska doplnila pred časom aj drevená lyžička z výbavy vojakov ruskej armády, viacero medailí, mincí či časti vojenského výstroja.

„Momentálne sa snažíme získať do našich zbierok repliky dobových uniforiem. Veríme, že do konca roka skompletizujeme figurínu ruského aj rakúsko-uhorského vojaka. Plánujeme tiež nákup kvalitných vitrín, aby sme mohli predstaviť väčšie množstvo získaných exponátov,“ priblížil Drobňák.

Už vyše 1200 návštevníkov

Zmienená informačná kancelária, sídliaca v budove humenského kaštieľa, prezentuje vojenské pamiatky regiónu turistom cez banery, propagačné materiály, ako aj osobné konzultácie. Na KVH Beskydy sa počas jeho desaťročnej histórie obrátilo už množstvo ľudí z domova i zo zahraničia pátrajúcich po svojich predkoch padlých na karpatskom fronte. „Ak sa padlý nachádza v našej databáze, vieme pomôcť s hľadaním miesta jeho posledného odpočinku,“ ozrejmuje Drobňák.

Bránami informačného strediska prešlo počas prvého roka jeho prevádzky vyše 1200 návštevníkov. Boli medzi nimi napríklad turisti z Ruska, Maďarska, Čiech, Rakúska, Poľska či Anglicka. „Spomenul by som aj skupinu návštevníkov z Oravy, ktorá sa vydala po stopách svojich rodákov, ktorí počas prvej svetovej vojny padli v Karpatoch,“ priblížil Drobňák.

Informačné stredisko ponúklo doteraz svojim návštevníkom viacero výstav. Témou prvých dvoch bola obnova vojenských cintorínov na severovýchode Slovenska a Karpatská zima 1914/1915, posledná s názvom A národ oboril sa na národ, ktorú sprístupnili v týchto dňoch, prezentuje obrazy s výjavmi prvej svetovej vojny pri príležitosti jej stého výročia. Výstava 12 autorov má svoj pôvod v Maďarsku a na Slovensku bola zatiaľ prezentovaná len v Bratislave. Potrvá do 31. mája tohto roka.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM