Tlačové správy

Prečo psi nepijú kolu alebo voda nie je nudná

Videli ste už niekedy psa, ktorý sa smäd pokúša uhasiť sladkou kolou? Alebo mačku závislú od kávy? Zvieratá dobre vedia, čo je pre ne najlepšie a vedome nahrádzať tú najprirodzenejšiu tekutinu menej vhodnými alternatívami je výlučnou doménou človeka.

Ilustračný obrázok k článku Prečo psi nepijú kolu alebo voda nie je nudná
Zdroj: Dnes24.sk

Ak bol aj váš vzťah k čistej vode doteraz skôr vlažný, je načase to zmeniť!

Voda – univerzálny lekár

Voda je hlavnou zložkou a doslova palivom nášho organizmu. Váš mozog aj krv tvorí voda z vyše 80%, v svaloch je zastúpená asi 75 percentami, pľúca sú z vody takmer na 80% a dokonca samotné kosti jej obsahujú až 22%! Všetky funkcie nášho tela tak závisia od dostatočného prísunu tejto tekutiny. Voda čistí všetky dôležité orgány od toxínov, zabezpečuje prenos výživy k bunkám či zvlhčuje tkanivá a sliznice starajúce sa o našu obranyschopnosť. Chcete byť zdraví? Pite čistú vodu!

„Mnoho zdravotných problémov či neduhov skutočne môže mať svoj pôvod práve v dlhodobej dehydratácii organizmu v dôsledku nesprávne nastaveného pitného režimu,“ potvrdzuje MUDr. Eva Beňová. Chýbajúce tekutiny sa môžu skrývať za zhoršeným stavom pleti, zažívacími problémami či chronickou únavou. Dostatočný prísun čistej vody naopak priaznivo pôsobí aj na kĺby a môže zmierniť artritídu, znižuje riziko vysokého krvného tlaku či lieči migrénu. Na prvý pohľad ‚prázdna‘ voda je zároveň plná dôležitých minerálnych látok – stačí sa pozrieť na etikety pramenitých vôd, ktoré sa práve kvalitou svojho minerálneho zloženia rady popýšia.

Nie je nudná

Nepijete vodu, pretože sa vám zdá príliš ‚obyčajná‘, bez chuti, farby a vône? Detská výhovorka! Voda je jedným z najosviežujú­cejších nápojov a spoľahlivo vás vzpruží oveľa rýchlejšie a efektívnejšie než vychladené, sladké a bublinkové ‚dobroty‘. „Nenechajte sa oklamať zaroseným pohárom či perlením na jazyku, skutočné osvieženie tela aj mysle sa odohráva vo vnútri organizmu a tu je voda izbovej teploty jednoznačným víťazom,“ upozorňuje lekárka.

Pravdou ostáva, že v konkurencii atraktívnych farebných nápojov ostáva voda často na okraji záujmu hlavne u detí. Aj tu však existujú cesty, ako svoju ratolesť k pitiu najzdravšej tekutiny motivovať. „Voda nie je nudná. Práve naopak, je veľmi zábavná, ak ju dieťaťu správne podáte. Naša nová detská voda Lucka si napríklad vďaka rozprávkovému obalu s chrobáčikmi a svetielkujúcej etikete okamžite získala srdcia detí aj ich mamičiek,“ vysvetľuje Eva Durecová, marketing manager spoločnosti Vodax. Ak bude váš potomok v obchode najbližšie žobroniť o obrázkovú fľašku, už viete po čom siahnuť.

Nič nenahradí tú pramenitú

Žiadna káva, čaj, sladké malinovky či nebodaj pivo nedokáže nahradiť čistú vodu. Každý z týchto nápojov totiž obsahuje množstvo zbytočného cukru a látok, ktorých spracovanie v organizme doslova sabotuje pozitívne účinky vody. Minerálne vody zase môžu telo pri dlhodobom pití neprimerane zaťažiť vysokým obsahom jednotlivých minerálov, piť by sa preto mali umiernene a len z liečebných dôvodov. „Ideálnym základom pitného režimu detí i dospelých je nižšie mineralizovaná pramenitá voda s celkovým obsahom rozpustených látok do 500 mg/l, pomerom vápnika a horčíka približne 2:1 a mierne zásaditým pH, ktoré pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu organizmu,“ odporúča MUDr. Beňová.

Ak ste teda doteraz žili len na troch kávach denne, alebo je vaším nerozlučným spoločníkom fľaša koly, skúste dať šancu pramenitej vode. Uvidíte, že jej blahodarný vplyv si na sebe čoskoro všimnete aj sami!

Vedeli ste, že…

  • aj boľavá hlava „po opici“ je z veľkej časti dôsledkom nedostatku vody? Alkohol má silné dehydratačné účinky a vaše telo sa akútny nedostatok vody snaží vykompenzovať tým, že ju do dôležitých vnútorných orgánov odčerpáva aj z mozgu. Hlava doslova vysychá a migréna je na svete! Nezabudnite preto ešte počas žúru medzi dvoma drinkami vypiť vždy aj jeden pohár pramenitej vody.
  • každý z nás denne v priemere spotrebuje až 150 litrov vody, pričom veľkú časť z toho doslova spláchneme? Vážte si vodu ako životodarnú, ale aj vzácnu tekutinu a pokúste sa ňou plytvať čo najmenej!

Koľko vody potrebuje vaše telo?

Ženy 14+: 1,6 l denne
Muži 14+: 2,0 l denne

Referenčné hodnoty predpokladajú mierne podnebie, mierny stupeň fyzickej záťaže a priemerný príjem vody z potravy 20%.
Zdroj: European Food Safety Authority, 2010

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM