Rôzne

Potvrdené, Slovensko prijme z Rakúska 500 utečencov: Kde budú ubytovaní?

Minister vnútra SR Robert Kaliňák a spolková ministerka vnútra Rakúskej republiky Johanny Mikl–Leitner dnes vo Viedni podpísali memorandum, na základe ktorého Slovensko dočasne prijme 500 azylantov z rakúskeho centra prvého kontaktu v Traiskirchene.

Ilustračný obrázok k článku Potvrdené, Slovensko prijme z Rakúska 500 utečencov: Kde budú ubytovaní?
Zdroj: TASR

Aj keď memorandum bolo podpísané až dnes, príchod týchto piatich stoviek utečencov sa plánoval už dlhšie. A keďže sa v Humennom nachádza Záchytný tábor, táto téma sa medzičasom stala predmetom horúcich diskusií aj na území nášho mesta. Mnohí si kládli otázku, či budú alebo nebudú ubytovaní práve v Humennom. Teraz je už miesto ich dočasného pobytu známe. A Humenné to nie je. Utečenci budú na Slovensku dočasne a ubytujú ich v utečeneckom tábore v Gabčíkove.

„Slovenský účastník zabezpečí ubytovacie kapacity v ubytovacom zariadení pre najviac 500 žiadateľov za podmienok uvedených v tomto memorande o porozumení. Umiestňovanie žiadateľov v ubytovacom zariadení sa bude vykonávať postupne podľa dohody účastníkov. Celkový počet žiadateľov prijatých do ubytovacieho zariadenia môže byť po odchode niektorých prijatých osôb doplnený o ďalších žiadateľov, avšak ich počet nesmie presiahnuť 500 osôb v akomkoľvek čase ich umiestnenia v ubytovacom zariadení,“ konštatuje sa okrem iného v podpísanom memorande.

Slovensko poskytne žiadateľom ubytovanie a stravu. „Slovenský účastník uhradí všetky výdavky vyplývajúce z plnenia záväzku,“ píše sa ďalej v memorande. Rakúsko bude podľa memoranda hradiť prepravu utečencov na Slovensko či ich vreckové. Ak by žiadatelia spôsobili v ubytovacom zariadení nejaké škody na majetku, podľa memoranda ich taktiež uhradí rakúska strana.

Ako sme už spomínali, utečenci z rakúskeho centra budú teda dočasne ubytovaní v Gabčíkove. Niektorí obyvatelia majú z utečencov obavy, a preto proti ich príchodu zorganizovali petíciu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM