Rôzne

Otvárací ceremoniál v Humennom: Hlavné mesto kultúry oslávia veľkolepým programom

Otvárací ceremoniál prebehne na hlavnom pódiu pred Mestským kultúrnym strediskom o 14.00 h. Hlavnými hviezdami večera budú súrodenci Ľubica a Marián Čekovskí.

Ilustračný obrázok k článku Otvárací ceremoniál v Humennom: Hlavné mesto kultúry oslávia veľkolepým programom
Zdroj: archív

V Humennom sa v sobotu (1. 6.) uskutoční otvárací víkend Mesta kultúry 2024. Centrum Horného Zemplína pripravilo dvojdňový program plný kultúry a umenia.

Ako informovala Alexandra Harvanová z organizačného tímu, víkendovým programom nadviažu na myšlienku projektu – Umením spájať rozdelené.

Dobový a súčasný sprievod, pestrá žánrová ponuka a nové kultúrne body na mape mesta prepoja severné a južné Námestie slobody, ktoré oddeľuje cestná a železničná infraštruktúra.

Tancom zastavia cestu

„Prepoja sa miestne umelecké a občianske komunity s novou komunitou dobrovoľníkov a generácie pamätníkov histórie mesta s talentovanými žiakmi miestnych ZUŠiek. Tradičné umenie nadviaže nový dialóg s umením súčasným a lokálnu kultúrnu ponuku obohatia umelci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Poľska,“ uviedla Harvanová.

Program sa v sobotu začne o 10.00 h na Kultúrnej trojbodke pri Vihorlatskej knižnici zážitkovým čítaním, dopoludnia otvoria výstavu Prečo (ume)nie? v Centre voľného času. V humenskom kaštieli prebehne Rozprávkové sprevádzanie účastníkov.

„Tancom dokonca zastavíme aj štvorprúdovú cestu. Pripomenieme si významné okamihy a miesta histórie mesta z obdobia prvej republiky, keď humenské korzo zažívalo časy svojej najväčšej slávy,“ doplnila Harvanová s tým, že dobový sprievod mestom začne na malej železničnej stanici.

V Parku Mieru pri kaštieli budú pre návštevníkov pripravené historické veterány, poľná kuchyňa od Klubu vojenskej histórie Beskydy a Hudobná tančiareň, kde počas popoludnia vystúpia CK Poľní dechový orchestr, Rusinija, ĽH Sokolej, FS Bosoročky a tanečníci FS Chemlon.

Súrodenci Čekovskí

Otvárací ceremoniál prebehne na hlavnom pódiu pred Mestským kultúrnym strediskom o 14.00 h.

Hlavnými hviezdami večera budú súrodenci Ľubica a Marián Čekovskí. Záver sobotného programu bude patriť premiére multimediálneho projektu Štefánik.

Pre rodiny s deťmi

V nedeľnom programe je naplánovaná Trail moderny, prechádzka po dielach moderny vo verejnom priestore. Na nádvorí kaštieľa svoju tvorbu pre deti a mládež predstaví Valentín Šefčík.

Pripravený je tiež fotografický workshop aj tvorivá dielňa so šperkárkou, interaktívne podujatia pre rodiny s deťmi a koncert Deti deťom, divadelné predstavenie či tančiareň.

Humenné sa stalo v poradí piatym mestom kultúry po Revúcej, Starej Ľubovni, Nových Zámkoch a Banskej Štiavnici.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM